Koparko-ładowarka, podstawowe urządzenie wykorzystywane na placach budowy, bywa coraz częściej zastępowana przez mniejsze i bardziej zwrotne maszyny, takie jak minikoparki. W niektórych sytuacjach koparki są jednak niezastąpione. Sprawdźmy, jakie są główne obszary zastosowań zwrotnych minikoparek, i kiedy mogą zastąpić tradycyjne koparko-ładowarki.

Minikoparka – funkcjonalność

Jedną z głównych zalet minikoparki jest jej kompaktowy rozmiar. Zwrotność i niewielki rozmiar gąsienic pozwalają na sprawne poruszanie się w miejscach, do których koparko-ładowarka może nie mieć dostępu.
Dostępne w różnych klasach mocy, rozmiaru i masy minikoparki doskonale nadają się do małych lub średnich projektów związanych z kształtowaniem krajobrazu, kopaniem rowów i wierceniem. Najmniejsze modele minikoparek sprawdzą się przy projektach rozbiórkowych z ograniczeniami wagowymi. Opcjonalne akcesoria do minikoparek obejmują kosiarki szczotkowe, młoty do betonu, świdry i chwytaki.

Koparko-ładowarki

Koparko-ładowarki to duże i ciężkie maszyny, które sprawdzą się najlepiej przy realizacji projektów na dużą skalę wymagających mocy i szybkości. Przeciętna koparka może kopać na głębokość do 4 metrów i przemieszczać się z prędkością do 40 km na godzinę  po powierzchniach drogowych między budowami. Co istotne, podpory koparek zapewniają dobrą stabilność na nierównych powierzchniach.
Warto też zauważyć, że te uniwersalne urządzenia sprawdzą się we wszelkiego rodzaju pracach ogólnobudowlanych ze szczególnym uwzględnieniem prac elektroinstalacyjnych oraz wodnokanalizacyjnych. Ich niewielki rozmiar generuje także zmniejszone koszty eksploatacyjne, przez co użytkowanie maszyn jest o wiele bardziej ekonomiczne. Mniejsze gabaryty skutkują także mniejszym zużyciem paliwa - wszystko za sprawą mniejszych rozmiarów silnika.
Dzięki różnorodności osprzętu koparko-ładowarka może wykonywać szerszy wachlarz zadań niż minikoparka. Opcjonalne akcesoria do koparki obejmują miotły drogowe, łyżki, pługi śnieżne i walce bębnowe.

Co wybrać – minikoparkę czy koparko-ładowarkę?

W przypadku projektów realizowanych na niewielkich przestrzeniach, takich jak rozbiórka w pomieszczeniach lub budowa basenu przydomowego, minikoparka stanowią doskonałą opcję. W większych lokalizacjach, które wymagają szybkości i wydajności, koparki podsiębierne oferują większą moc i pozwalają przenosić cięższe ładunki. Aby uzyskać wskazówki, która maszyna najlepiej sprawdzi się do realizacji określonej inwestycji, warto skonsultować się ze specjalistami z firmy Tomasz Zapała Przedsiębiorstwo Usługowe Tom. Eksperci pomogą wybrać najlepszy sprzęt do realizacji zadań wraz z niezbędnym osprzętem.