Planujesz budowę placu, parkingu bądź podjazdu na prywatnej posesji? Jeżeli zależy Ci na stworzeniu trwałego i stabilnego podłoża pod kostkę brukową, zleć usługę korytowania gruntu. Firma Rafała Brodowskiego ma wieloletnie doświadczenie w realizacji prac przygotowawczych, takich jak wyrównanie terenu, usunięcie nadmiaru ziemi czy zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu.

Czym jest korytowanie gruntu?

Korytowanie to czynność polegająca na zdjęciu wierzchniej warstwy gruntu w obszarze, na którym planuje się ułożenie kostki brukowej. Jak wskazuje specjalista z firmy Rafała Brodowskiego, grubość zebranej warstwy wynosi zazwyczaj od 20 do 50 cm.

Na gruntach piaszczystych oraz pod nawierzchnie chodnikowe wystarczy stworzyć zagłębienie na 15-20 cm. Z kolei na terenach gliniastych, które będą poddawane większym obciążeniom, konieczne jest zebranie ok. 35 cm gruntu. W najmniej sprzyjających warunkach i przy tworzeniu nawierzchni do ruchu ciężkich pojazdów mechanicznych rekomendujemy sięgnięcie do 70 cm podłoża naturalnego

– wyjaśnia pracownik firmy. Jeśli składnikami naturalnej podbudowy są grunty słabonośne, plastyczne gliny bądź ziemie z dużą zawartością części organicznych, wówczas należy dokopać się aż do względnie stabilnej warstwy z uwzględnieniem poziomu wód gruntowych.

Jak przeprowadza się korytowanie?

Kiedy powierzchnia zostanie odpowiednio wykorytowana i uformowana można przejść do kolejnej czynności, czyli wyrównania powierzchni gruntu rodzimego. Firma Rafała Brodowskiego realizuje kompleksowe prace związane z przygotowaniem nawierzchni, włącznie z wykonaniem docelowych spadków oraz linii odwadniających. Na tym etapie kształtuje się także przebieg chodnika, wytycza zakręty oraz rozjazdy. Warto przy tym zaznaczyć, że nachylenie powierzchni stanowi wynikową zaprojektowanych warunków odwodnienia i oscyluje w granicach 0,5 – 3%. Jedną z ostatnich czynności jest wyrównanie terenu przy użyciu pospółki lub kruszywa grubej frakcji ubijanego zagęszczarką lub walcem.