Współczesne budownictwo oparte jest na energooszczędnych technologiach i rozwiązaniach, pozwalających zmniejszyć wysokość rachunków w gospodarstwie domowym. Pomocne są w tym programy rządowe finansujące w części termomodernizację budynków z wykorzystaniem materiałów izolacyjnych o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej, ale też montaż nowoczesnych paneli fotowoltaicznych do produkcji energii i ciepłej wody użytkowej.

Problemy w izolowanych budynkach

Wiele nowoczesnych budynków zarówno domów, mieszkań czy budynków biurowych pozbawionych jest nieszczelności co przyczynia się do pojawienia się problemów z kondensowaniem wilgoci, powstawaniem zaduchu i pleśni. Są one skutkiem braku wymiany powietrza w pomieszczeniach co negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Dlatego, aby ludzie mogli żyć i pracować zdrowo niezbędne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza. W tym celu niezbędne jest zagwarantowanie systemu wentylacji mechanicznej w postaci montażu rekuperatora zapewniającego niezbędną wymianę powietrza bez strat energetycznych.

Czym jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie umożliwiające ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do wszystkich pomieszczeń ciepłem pochodzącym z powietrza wywiewanego. Dzięki rekuperatorowi następuje odzysk ciepła z wentylacji. Składa się on z dwóch wentylatorów i wymiennika ciepła, którym powietrze dopływające do pomieszczeń ogrzewa się do cieplejszego powietrza wywiewanego. W rekuperatorze zamontowane są też filtry zatrzymujące zanieczyszczenia co wpływa korzystnie na zdrowie użytkowników.

Zalety rekuperacji

Instalacja wentylacji wyposażona w rekuperator to gwarancja zmniejszenia kosztów ogrzewania budynków i strat ciepła sięgająca nawet 80%. Zastosowanie rekuperatora daje też możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła co pozwala uzyskać dodatkowe chłodzenie latem, a zimą zwiększa sprawność rekuperacji pozwalająca na skuteczne ogrzewanie wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Montaż rekuperacji nie wymaga budowania kosztownych kominów do wentylacji mechanicznej co zmniejsza koszty inwestycyjne. Ponadto nie ma konieczności montowania droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją. Pomieszczenia z rekuperacja nie wymagają też montażu dużych grzejników oraz pieca grzewczego o większej mocy.