Poważne inwestycje budowlane wiążą się z ryzykiem pojawienia się rozmaitych problemów. Chcąc mieć wszystko pod kontrolą, inwestor ma możliwość zatrudnienia nadzoru inwestorskiego. Zazwyczaj z tego typu usług korzysta się w przypadkach prac budowlanych o wysokim stopniu skomplikowania robót. Nadzór inwestorski może pełnić sam inwestor, aczkolwiek lepiej czynności te powierzyć wykwalifikowanym firmom budowlanym.

Jaki jest zakres zadań nadzoru inwestorskiego?

Obok inwestora, projektanta, a także kierownika budowy, pełnoprawnym uczestnikiem procesu jest inspektor nadzoru inwestorskiego. Jego prawa i obowiązku wymienione są w przepisach prawa budowlanego. Funkcję inspektora może pełnić wyłącznie osoba fizyczna, która ma wszelkie uprawnienia budowlane w zakresie kierowania robotami budowlanymi w określonej specjalności. Takich specjalistów ma w swoich szeregach firma Nadzory budowlane i inwestorskie ze Szczecina. Głównym zadaniem osoby na tym stanowisku jest nadzorowanie inwestycji. Warto dodać, że inspektor nadzoru inwestorskiego dba o interesy inwestora, a do jego podstawowych czynności należą wizyty kontrolne, a w niektórych sytuacjach musi cały czas być obecny na placu budowy.

Inspektor nadzoru ma też obowiązek sprawdzania oraz odbioru robót budowlanych. W trakcie wykonywanych przez siebie czynności musi zwracać uwagę na to, czy prace budowlane zostały wykonane zgodnie ze sztuką tego zawodu, a także projektem budowlanym oraz pozwoleniem na budowę. Ponadto osoba pełniąca obowiązki inspektora zajmuje się weryfikacją użytych materiałów budowlanych. Jeżeli zauważone zostały jakiekolwiek niezgodności w kwestii zastosowanych materiałów (np. inne niż w projekcie) inspektor nadzoru powiadamia o tym inwestora. Warto też dodać, że osoba na tym stanowisku musi być obecna w trakcie realizacji prac budowlanych ulegających zakryciu. Mowa tu np. o testach i rozruchach instalacji i sprzętów technicznych. Poza tym uczestniczy w odbiorach końcowych i przekazuje obiekt do użytku.

Dlaczego warto zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Inspektorzy nadzoru bardzo często wykonują czynności, które są znacznie szersze niż te zapisane w prawie budowlanym. Z takiej osoby warto korzystać przede wszystkim wtedy, gdy sami nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat budownictwa, a zależy nam na uniknięciu późniejszych problemów. Nadzór inwestorski przede wszystkim oferuje pomoc inwestorowi. Może ona dotyczyć np. doboru materiałów budowlanych. Oprócz tego rozwiązuje problemu na placu budowy, rekomenduje działania naprawcze, a także informuje o ewentualnych zagrożeniach.

Warto też dodać, że inspektor nadzoru inwestorskiego jest przydatny w trakcie rozliczeń wykonanych prac budowlanych. Jeżeli inwestor zleci mu takie zadanie, to nadzór inwestorki może sprawdzić ilość, a także jakość przeprowadzonych prac. Dzięki pracy inspektora możemy zyskać większą pewność, iż wszelkie prace zostaną wykonane na lepszym poziomie, a co za tym idzie, korzystanie z danego obiektu budowlanego będzie znacznie bezpieczniejsze.