Biorąc kosmetyk do ręki, sprawdzamy co znajduje się w środku, jakie właściwości ma produkt i z czego wykonano opakowanie. Opakowanie kosmetyku, oprócz istotnej roli komunikacyjnej, chroni przed zanieczyszczeniami i zepsuciem, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikowi. Warto obserwować, czy nie ulega ono jakimkolwiek zniekształceniom, które mogłyby sugerować niestabilność produktu.

Z czego wykonywane są opakowania do kosmetyków?

Bezpieczne, praktyczne opakowanie wykonywane jest najczęściej z tworzyw sztucznych, które mają przewagę nad innymi materiałami pod względem jakości, funkcjonalności i niskiej ceny. Ważny jest rodzaj opakowania, który wpływa na czas przydatności produktu do użytku, także jego skład i sposób interakcji z masą produktu podlegają ścisłej kontroli. Stosowane tu standardy bezpieczeństwa i jakości są zbliżone do tych obowiązujących w sektorze spożywczym

Najważniejszymi tworzywami sztucznymi wykorzystywanymi w kosmetyce są polietylen, polipropylen, PET, polistyren, PCV i PS. Ich właściwości zapewniają pełną kompatybilność z masą produktu i jego ochronę. Niektóre kategorie produktów wymagają opakowań wielomateriałowych o szczególnych funkcjach barierowych, gdyż zawierają specyficzne składniki aktywne i mają podwyższone ryzyko zepsucia (np. przez utlenienie).

Badania jakości opakowań dla przemysłu kosmetycznego

Istnieje wiele czynników wpływających na jakość masy kosmetycznej oraz jej opakowania. Należą do nich tlen, ciepło czy światło. W celu zachowania zgodności z przepisami UE oraz zagwarantowania bezpieczeństwa opakowań z tworzyw sztucznych poddaje się badaniu kompatybilność masy kosmetycznej z opakowaniem.

Znając ostateczną formułę i zastosowania produktu kosmetycznego, laboranci dokonują analizy składu, rodzaju opakowania i oceny jego bezpieczeństwa. Ważne jest zbadanie składu opakowania pod kątem zawartości w nim substancji mogących migrować poprzez kosmetyk na skórę człowieka i w ten sposób wpływać na jego zdrowie. Jednym z podstawowych elementów kontroli jakości w produkcji kosmetyków jest także badanie czystości mikrobiologicznej opakowań.

Producenci opakowań z tworzyw sztucznych, jak np. Ow-Plast z Niesięcina, wiedzą, że masa kosmetyku może spowodować pogorszenie jakości opakowania (np. przez zniekształcenie, przebarwienie lub tym podobne). Kompatybilność opakowania oznacza, że jego materiał jest stabilny i właściwie dopasowany do zawartej w nim masy kosmetycznej. Wynik testu stabilności jest wymaganą częścią raportu bezpieczeństwa produktu przed wprowadzeniem go na rynek.