Kosztorys inwestorski to podstawa dobrze przeprowadzonej inwestycji. Dlatego powinien zostać sporządzony z zachowaniem wysokich standardów przez wyspecjalizowaną firmę, taką jak Mkoszt Karol Marciszewski. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że będzie ona zawierać wszystkie dokumenty, które pozwolą na poprawne wykonanie wyceny wartości przedmiotu zamówienia. Wpłynie to na pewno na zwiększenie prawdopodobieństwa, że realizacja inwestycji przebiegnie bez zastrzeżeń.

Dlaczego warto wykonać kosztorys?

Kosztorys sporządzany jest zazwyczaj na rzecz zamawiającego przez niezależnego kosztorysanta. Można wykupić go też w biurze projektowym. Kosztorys inwestorski pozwala tak naprawdę na określenie możliwości finansowych inwestora. Powinien zawierać ilościowe zestawienie prac niezbędnych do wykonania oraz ich ceny. Oczywiście ceny przedstawione w kosztorysie są zazwyczaj cenami netto, czyli nie uwzględniają podatku VAT.

Zdarzają się przypadki kiedy po zakupie projektu inwestor przesyła zapytania do firm wykonawczych. Wtedy okazuje się, że wyceny są zaskakująco różne, a inwestor wybiera najtańszą firmę. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie ponieważ współpracując z tańszymi firmami na rynku może się okazać, że w rozrachunku inwestor zapłaci nawet więcej za realizację projektu. Na pewno będzie musiał zapłacić wysokie zaliczki jeszcze przed wykonaniem prac, które pozwolą firmie w ogóle przystąpić do działania.

Większe firmy wykonawcze mają zazwyczaj własny kapitał inwestycyjny na poszczególne etapy. Dopiero po ich wykonaniu firma rozlicza się z inwestorem i może przystąpić do dalszych prac budowlanych. Z tego względu inwestor powinien najpierw wykonać niezbędne kosztorysy, które dadzą obraz wydatków. Dzięki temu planując inwestycję będziemy lepiej przygotowani finansowo oraz jaka kwota będzie niezbędna na wykonanie poszczególnych prac. Pozwala to lepiej zaplanować budżet związany z budową i oszacować, czy na dokończenie inwestycji będzie nam potrzebny np. dodatkowy kredyt, czy też wszystkie koszty uda się pokryć z już zgromadzonych środków.

Co powinien zawierać kosztorys?

Wyspecjalizowane w kosztorysowaniu firmy przygotowują opracowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Polskie normy budowlane i przepisy prawne wskazują, że podstawę do opracowania kosztorysu inwestorskiego stanowi:

  • projekt budowlany,

  • projekt wykonawczy,

  • przedmiar robót budowlanych,

  • obmiar robót budowlanych, który firma kosztorysowa przygotowuje na terenie budowy,

  • szkic budowlany dostarczony przez zamawiającego.

Projekty budowlane i wykonawcze oraz przedmiar robót budowlanych powinny być dostarczone do kosztorysanta w formie elektronicznej pdf, ath lub drukowanej, jak wskazują specjaliści z firmy Mkoszt Karol Marciszewski. Wymienione dokumenty są podstawą do opracowania kosztorysu inwestorskiego. Wartość robót wyliczona w kosztorysie obejmuje wyłącznie koszty robót budowlanych, które wcześniej zostały ujęte w dokumentacji projektowej. Co ważne, w kosztorysie inwestorskim nie mogą znaleźć się inne koszty jak na przykład koszty robót dodatkowych lub koszty nieprzewidzianych robót.

Jak wybrać sprawdzone biuro kosztorysowe?

Kierując się potrzebą stworzenia kosztorysu stawiajmy na doświadczenie, jakość i rzetelność. Wybór biura kosztorysowego nie powinien być bowiem przypadkowy. W tworzeniu kosztorysów inwestorskich, ofertowych, wykonawczych i powykonawczych specjalizuje się firma Mkoszt Karol Marciszewski z Pogrzybowa. Specjaliści oferują kompleksowe usługi na potrzeby zamówień publicznych i prywatnych, a wszechstronna wiedza i doświadczenie umożliwiają świadczenie usług na najwyższym poziomie.