Ogrzewanie domu to bardzo ważna kwestia. Podjęcie ostatecznej decyzji nie jest łatwe, aczkolwiek na jakieś rozwiązanie trzeba się zdecydować. Rodzaje ogrzewania różnią się m.in. tym, że do ich zasilania wykorzystuje się inne materiały i paliwa. Wybór konkretnego paliwa oznacza także konieczność zainwestowania w odpowiedni kocioł, w którym dane paliwo będzie mogło zostać zmienione na energię cieplną. Bardzo często decydujemy się na ogrzewanie gazowe, zatem co powinniśmy wiedzieć na temat kotłowni gazowych?

Kocioł na gaz ziemny – co o nim trzeba wiedzieć i jak urządzić kotłownię?

Kocioł, który przeznaczony jest do spalania gazu ziemnego, należy zamontować w pomieszczeniu, które nie jest miejscem stałego przebywania domowników. Oczywiście są pewne wyjątki. Oferowane m.in. przez Firmę Instalatorską Uni-Term z Nowogrodu w województwie podlaskim kotły gazowe, które mają zamkniętą komorę spalania, mogą znajdować się w miejscach często uczęszczanych przez domowników. Natomiast taka sytuacja nie może mieć miejsca, jeśli dysponujemy kotłem z otwartą komorą spalania. Warto również podkreślić, że pomieszczenie, w którym będzie znajdował się taki kocioł c.o., nie może być mniejsze niż 8m2, a wysokość pomieszczenia powinna być większa niż 2,2 m. Nie można zapomnieć także o sprawach związanych z obsługą kotła, jego konserwacją i czyszczeniem. Z tego względu zaleca się umieszczenie kotła w miejscu, gdzie przed jego frontem będzie miejsce na wspomniane czynności.

W kotłowni podłoga oraz ściany muszą być wykończone materiałami odpornymi na działanie ognia. Możliwe jest także zastosowanie materiałów pokrytych środkami zwiększającymi niepalność. Nie bez znaczenia jest też odporność na działanie ognia ścian i stropów wewnętrznych. Najlepiej, aby mogły one powstrzymywać ogień przez co najmniej 60 minut. Do kotłowni należy także dobierać odpowiednio drzwi i inne zamknięcia. Te elementy wykończeniowe również powinny charakteryzować się niepalnością. Urządzając kotłownie, nie można pominąć przewodów wentylacyjnych. Powinny być one zrobione z niepalnych materiałów, a ich otwór nawiewny musi przekraczać 200 cm2. Duże znaczenie ma też jego umiejscowienie. Dolna krawędź otworu wentylacji nawiewnej powinna znajdować się maksymalnie 30 cm nad podłogą. Natomiast wymiaru kanału spalinowego dostosowuje się do mocy kotła, aczkolwiek nie mogą być mniejsze niż 14 cm x 14 cm. Oczywiście nie można pominąć doprowadzenia wody do kotłowni oraz jej odpływu.

Kotłownie z kotłem na gaz płynny

Pomieszczenie, w którym będzie znajdować się kocioł na gaz płynny, wyglądają prawie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku kotłowni, gdzie zainstalowany jest kocioł na gaz ziemny. Należy pamiętać o dwóch różnicach. Pierwsza z nich mówi o tym, aby kotłownia z kotłem na gaz płynny była ponad powierzchnią gruntu. Dlaczego to takie istotne? Ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku, gdy ogrzewanie gazowe ulegnie awarii, mieszanina propanu i butanu będzie zbierała się przy podłodze. Druga różnica polega na tym, że otwór wentylacji nawiewnej powinien być zamontowany blisko stropu, z kolei otwór wywiewny musi znajdować się jak najbliżej podłogi.