Metoda bezwykopowa to technologia stosowana w budownictwie wykorzystywana w celu położenia różnego rodzaju instalacji, m. in. wodnokanalizacyjnej, gazowej, energetycznej, teleinformatycznej bez konieczności ingerencji w istniejącą już zabudowę miejską, głównie drogi i chodniki. Polega to na wykopaniu dwóch otworów – startowego i końcowego, umożliwiając w ten sposób znaczne ograniczenie rozbiórki powierzchni i związanych z tym prac. Jednym z najpopularniejszych maszyn używanych do tego jest tak zwany kret. Jak działa? Jakie korzyści daje użycie go podczas montażu instalacji?

Do czego służy?

Kret przede wszystkim kojarzy nam się z żyjącym pod ziemią ssakiem, ryjącym rozbudowane sieci korytarzy pod powierzchnią, zwieńczone dużym czarnym kopcem. W tym bezapelacyjnie jest mistrzem. Ze względu na podobne działanie maszyna używana w budownictwie, w szczególności w kontekście prac bezwykopowych, zyskała takie samo miano. Pierwsze tego typu gruntowe przeciski pneumatyczne zastosowane zostały podczas I wojny światowej. Ich zadaniem było wykonanie podkopu pod fortyfikacjami wroga i umieszczenie w nim ładunku wybuchowego. Jak mówią specjaliści z Fijalo-Poland, w dzisiejszych czasach unowocześnione krety, oparte na innowacyjnej technologii, stosowane są do wykonywania specjalistach prac przeciskowych. Postęp technologiczny, związany głównie z rozwojem internetu sprawia, że w wielu miejscach rodzi się chęć korzystania z sieci teleinformatycznych zapewniających szybszy dostęp do wirtualnego świata. Oprócz tego kret służy do kładzenia instalacji wodnych, kanalizacyjnych, gazowych czy energetycznych, bez naruszania istniejącej już drogi czy chodnika i późniejszych prac odtworzeniowych, doprowadzając je do stanu sprzed budowy. Jak wiadomo, wszelka ingerencja w strukturę drogi niszczy ją, powodując znaczne utrudnienia dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

Użycie maszyn przeciskowych to oszczędność czasu, minimalizacja kosztów oraz brak problemów komunikacyjnych związanych z reorganizacją ruchu - objazdy, zwężenia. Dodatkowo, nie powoduje emisji spalin oraz nadmiernego hałasu, co ma niebagatelny wpływ na komfort mieszkających wokół ludzi oraz kondycję znajdującej się w pobliżu roślinności. Dzięki temu jest to ekologiczna metoda odznaczająca się wysoką jakością oraz niezależnością od warunków pogodowych. Do obsługi maszyny potrzebne są minimum dwie osoby, które wykonają bezinwazyjny wykop w krótkim czasie.

Działanie kreta

Popularnie zwane krety to doskonała alternatywa dla otwartych technik wykopu, które bardzo często powodują duże zniszczenia miejskiej zabudowy. Funkcjonowanie kreta opiera się na wykorzystaniu powietrza dostarczanego przez sprężarkę wprawiającego w ruch znajdujący się wewnątrz bijak. Uderza on w głowicę, dzięki czemu energia przenoszona jest na całe urządzenie napędzając kreta. W ten sposób wykonuje on przecisk, którego prędkość zależna jest od specyfiki terenu oraz rozmiarów samego urządzenia. Przy pomocy kreta można wprowadzić w ziemię rury stalowe,  a także te wykonane z tworzywa sztucznego, tworząc tylko dwa otwory – początkowy i kończący jeden z etapów lub całość  prac.