Przygotowując się do wykładania terenu wokół domu, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego kruszywa, które pozwoli nam zadbać o estetykę ogrodu, jego wizualną atrakcyjność i wygodę użytkowania. Obecnie na rynku można spotkać wiele jego rodzajów, więc można doskonale dopasować kolor czy wielkość kamieni pod swoje wyobrażenie tej przestrzeni. Dowiedz się, z czego wykonane są kruszywa i jak je dobrać, i stwórz swój wymarzony ogród.

Z czego wykonane są kruszywa?

Na całym świecie można znaleźć wiele różnych rodzajów kamienia. Każdy z nich ma swoją unikalną fakturę, twardość czy kolor. Dzięki temu na rynku możemy spotkać wiele jego rodzajów, co pozwala dopasować wybrany materiał do przestrzeni, którą tworzymy. Dzieli się je na naturalne (rozdrobione przez człowieka) i sztuczne (powstają z materiałów o pochodzeniu mineralnym i poddawane są różnym obróbkom).

Kruszywa najczęściej wykonane są z:

·       wapnia – bardzo miękka skała osadowa, zazwyczaj w kolorze kości słoniowej lub szarym,

·       granitu – skała magmowa, często w kolorze czerwonym,

·       bazaltu – ciemniejszy niż granit, jeden z najpopularniejszych rodzajów skały na świecie,

·       marmuru – najbardziej elegancka forma kamienia, często jasna, w kolorze kości słoniowej lub szarej; powstaje z wapnia poddanego działaniu wysokiej temperatury

·       łupku – zazwyczaj koloru szarego, niebieskiego lub śliwkowego; często cięty na gładkie, płaskie arkusze, których odłamki są wykorzystywane w ogrodach.

Żwir – zastosowanie i charakterystyka

Jednym z najpopularniejszych i najtańszych kruszyw do budowy drogi jest żwir budowlany. Pasuje on do większości projektów domów, ponieważ jest dostępny w wielu kolorach, rozmiarach i fakturach. W zależności od swojej wielkości będzie się nadawał do wyłożenia nim podjazdu i różnego rodzaju ścieżek. Szeroki wybór żwiru, jak i innych kruszyw ozdobnych można znaleźć u Diament Centrum bruku  John-Bruk prace brukarskie  – firmie od lat działającej w powiecie Wrocławskim.

Żwir, jako materiał naturalny, zdecydowanie różni się pod względem wielskości. Największy – o średnicy 14-20 mm – jest idealny do wykładania dużego obszaru, jak np. podjazdów. Często jest bardziej kanciasty, co ułatwia wjazd na dany teren. Mniejszy, bardziej zaokrąglony sprawdzi się do ścieżek, po których się głównie chodzi.

Z zalet żwiru można wyróżnić jego wszechstronność, minimalny wkład w ułożenie go i łatwą konserwację. Naturalnie tłumi chwasty i jest bardzo dobrą ściółką, co jest zdecydowanym plusem, gdy chce się do wyłożyć w ogrodzie.