Kruszywa to materiał, który jest powszechnie wykorzystywany w branży budowlanej. Wykorzystuje się je między innymi do utwardzania podłoża, a także jako część składowa zapraw czy betonów. W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów kruszyw, które mają różne cechy, parametry oraz właściwości. Jak wybrać odpowiedni materiał, dostosowany do danego przeznaczenia? Przeczytaj artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Czym jest kruszywo? Podział

Kruszywo to sypki materiał o pochodzeniu mineralnym albo organicznym. Rozróżnia się go na podstawie parametrów, takich jak wielkość ziarna, ale również ze względu na pochodzenie czy na surowiec, z jakiego zostało wyprodukowane. Biorąc pod uwagę powyższe, kruszywa dzieli się między innymi w sposób następujący:

Ze względu na wielkość wyróżniamy:

  • kruszywa drobne - ziarna mają wielkość 4 milimetrów lub mniej;
  • kruszywa grube - ziarna mają wielkość powyżej 4 milimetrów;
  • kruszywa o ciągłym uziarnieniu - ziarna grube i drobne, które zostały ze sobą wymieszane.

Ze względu na pochodzenie wyróżniamy:

  • kruszywa organiczne - składające się z elementów organicznych. Mogą to być na przykład trociny, wióry, strużki;
  • kruszywa mineralne - składające się z elementów nieorganicznych.

Ze względu na sposób pozyskania wyróżniamy:

  • kruszywa naturalne - to takie, które powstają w sposób naturalny, poprzez rozdrobnienie skał w wyniku erozji. Można je wydobywać z kopalni żwiru i piasku, znajdują się również na dnie rzek oraz jezior;
  • kruszywa sztuczne - to takie, które uzyskuje się na drodze sztucznej modyfikacji, przy wykorzystaniu temperatury lub innych metod;
  • kruszywa recyklingowe - pochodzą z odzysku, uzyskuje się je dzięki przeróbce materiałów wykorzystywanych podczas budowy. 

Jakie kruszywo wybrać?

Jak widać, kruszywa dzielą się w rozmaity sposób, co wskazuje na fakt, że oferta kruszyw dostępnych na polskim rynku jest naprawdę szeroka i niekiedy ciężko jest się w niej odnaleźć. Zatem jaki materiał wybrać, aby najlepiej sprawdził się w konkretnej roli?

Jak już wspomniano, kruszywo wykorzystuje się między innymi jako element składowy betonu. Co ważne, stanowi on nawet 70% objętości całej mieszanki, dlatego wybór odpowiedniego tworzywa o wysokiej jakości jest naprawdę istotny. Musi być odpowiednio wilgotne, odporne na mróz, wytrzymałe, a także powinno cechować się wysokim wskaźnikiem nasiąkliwości. Tutaj najlepiej sprawdzi się granit oraz bazalt - dzięki tym kruszywom beton wytrzyma bardzo duże obciążenia. 

Ten materiał z powodzeniem wykorzystuje się również do wysypywania podjazdu - swoją rolę spełni tutaj żwir, tłuczej i pospółka. Te rodzaje kruszywa tworzą twardą, stabilną warstwę, a także dobrze odprowadzają wodę, dzięki czemu na powierzchni nie tworzą się kałuże.

Piasek również przypisuje się do kategorii kruszyw - w zależności od grubości ziarna jest składnikiem zapraw cementowych oraz cementowo-wapiennych. Te większe wykorzystuje się w zaprawach gipsowych, z kolei w przypadku gładzi maksymalna średnica to 0,5 milimetra.

Jeżeli nadal dręczą Cię wątpliwości, jaki rodzaj kruszywa wybrać, skorzystaj z pomocy profesjonalistów takich jak Skład Kruszyw FHU Skrzypek, gdzie otrzymasz kompleksową pomoc.