Zakład Betoniarki w Kościukach to firma, która specjalizuje się w produkcji bloczków zwykłych, bloczków fundamentowych, pustaków, pustaków wentylacyjnych, kształtek naprożowych, obudów kominów z wentylacją lub bez, a także wielu innych prefabrykatów. Ważną częścią działalności tego przedsiębiorstwa jest też dystrybucja wysokiej klasy kruszywa keramzytowego pochodzącego od uznanego w kraju polskiego producenta OPTIROC GNIEW. Gdzie można zastosować taki materiał i czym się on wyróżnia? Szczegóły przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Czym jest kruszywo keramzytowe?

Kruszywo keramzytowe zwane inaczej keramzytem powstaje poprzez proces wypalania gliny pęczniejącej, co odbywa się w temperaturze nawet 1200 stopni Celsjusza. Wcześniej ze specjalnie utworzonej masy formowane są jednak małe grudki lub kulki, które trafiają właśnie do specjalistycznych pieców obrotowych, gdzie pod wpływem temperatury zyskują objętości oraz wysokich własności fizykochemicznych.

Jak wyjaśniają fachowcy z Zakładu Betoniarskiego w Kościukach, który dystrybuuje keramzyt firmy OPTIROC GNIEW, kruszywo to jest całkowicie niepalne, mrozoodporne, a także odporne na wilgoć i wodę. Kulki keramzytowe są zatem mało nasiąkliwe oraz wytrzymałe na ataki grzybów i pleśni. Ponadto nie ulegają korozji biologicznej i cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Takie parametry fizykochemiczne keramzytu sprawiają, iż cenione są obecnie w ogrodnictwie oraz budownictwie.

Do czego stosuje się keramzyt?

Kruszywo keramzytowe sprzedawane przez Zakład Betoniarski w Kościukach nadaje się do różnych celów. Ważnym ich zastosowaniem jest produkcja lekkich betonów oraz specjalistycznych zapraw ciepłochronnych. Keramzyt coraz częściej znaleźć można również w pustakach ściennych i stropowych, a nawet w systemach kominowych. Tym samym kruszywo to uznać można za cenny surowiec do produkcji różnego typu prefabrykatów budowlanych.

Kolejnym zastosowaniem kruszywa keramzytowego, na które wskazują fachowcy z Zakładu Betoniarskiego w Kościukach, jest wykonywanie izolacji podłóg na gruncie. Warto bowiem wiedzieć, że kulki keramzytowe mimo wyższego współczynnika przewodzenia ciepła, czyli gorszej izolacyjności od np. styropianu, są od niego znacznie tańsze. Izolacja z keramzytu nie musi również być wielowarstwowa, a więc jest łatwa w wykonaniu oraz bardzo żywotna. Nic dziwnego, że kruszywo keramzytowe stosowane jest też do tworzenia ocieplenia i drenażu ścian piwniczych. Niekiedy keramzyt izolacyjny stanowi element systemu dociepleniowego stropodachów czy dachów zielonych.

Kruszywo keramzytowe i jego frakcje

Kruszywo keramzytowe produkowane przez takie firmy jak  OPTIROC GNIEW może mieć różne frakcje oraz gęstość objętościową. Zawsze są to jednak kuleczki porowate wewnątrz, a na wierzchu pokryte twardą osłonką ceramiczną. Zakład Betoniarski w Kościukach proponuje zatem sprzedaż keramzytu o frakcjach 0-4 mm; 2-4 mm; 4-8 mm; 4-10 mm; 8-20 mm; 10-20 mm. Mowa o kruszywie atestowanym i sprawdzonej jakości.