Wspólnoty mieszkaniowe są szczególnymi podmiotami, jeśli chodzi o rozliczanie się z podatków. Wbrew powszechnym mitom, są one do ich uiszczania zobowiązane. Wynika to między innymi z prawa podatkowego, który uwzględnia VAT również w przypadku odsprzedaży mediów dla poszczególnych lokali we wspólnocie. Sama jej księgowość to nie tylko ewidencja dla fiskusa. Ważne są też liczne rozliczenia z dostawcami energii czy pracownikami porządkowymi. Do tego potrzeba obsługi wyspecjalizowanych zarządców.
Podatki wspólnoty mieszkaniowej
Wspólnoty mieszkaniowe – jak już wspomniano – muszą być zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT-u. Redystrybucją mediów jest zarówno ich sprzedaż do wszystkich lokali danej kamienicy, apartamentu czy bloku, jak i też odsprzedaż do elektrociepłowni czy też urzędowi miejskiemu. Ważne jest zatem to, aby wspólnota prowadziła systematycznie ewidencję zakupów i sprzedaży świadczeń dla lokali. Ważne jest również rozliczanie podatku CIT, który uiszczany jest m.in. z tytułu wpłat dokonywanych przez właścicieli lokali użytkowych np. gabinetów dentystycznych i kancelarii prawnych.
Czy to jedyne zobowiązania podatkowe wspólnot mieszkaniowych? Odpowiedź brzmi: nie. Ważne jest także rozliczanie się z US w ramach zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych pracowników. Każda wspólnota korzysta bowiem z usług sprzątaczek, ogrodników i innych specjalistów utrzymujących budynki w dobrym stanie technicznym. Stałe wynagrodzenie wiąże się zaś z koniecznością prawidłowego rozliczenia.
Księgowości to nie tylko podatki…
Księgowość wspólnoty mieszkaniowej jest wielokrotnie porównywana do księgowości firm. Ilość dokumentów jest bardzo duża. Są to różnego rodzaju faktury, które opłacalne są względem pracowni deratyzacyjnych, kominiarzy, inspektorów BHP i ppoż. czy pogotowia dźwigowego. Zapomnieć nie można również o różnego rodzaju umowach podpisywanych z dostawcami energii oraz z członkami wspólnoty.
Ewidencji księgowo-rachunkowej wymagają również rozliczenia inwestycji takich, jak np. budowa parkingu i placu zabaw, montaż nowych ławek i śmietników czy rozbudowa własnej kotłowni.
W poszukiwaniu odpowiednich księgowych
Aby wspólnota mieszkaniowa mogła działać w niezaburzony sposób, a jej finanse były klarowne, ważne jest to, by podjęła ona współpracę ze specjalistycznym biurem zatrudniającym księgowe. Nie tylko są to jednak firmy rachunkowe. Lepiej kierować się ku przedsiębiorstwom specjalizującym się w administrowaniu wspólnotami mieszkaniowymi. Przykładem jest biuro M3-Zarządzanie Nieruchomościami z Gdańska, która zajmuje się obsługą administracyjną, obsługą techniczną oraz właśnie obsługą księgową. Na czym ona polega? Do zadań partnera wspólnoty mieszkaniowej należą:
- prowadzenie księgowości w specjalistycznym programie komputerowym,
- ewidencjonowanie podatków,
- naliczanie opłat z tytułu zaliczek na poczet utrzymania nieruchomości oraz mediów,
- rozliczanie mediów,
- rozliczanie inwestycji i staranie się o ich dofinansowywanie,
- przygotowywanie wniosków kredytowych,
- windykacja należności,
- przygotowywanie planów budżetowych,
- sporządzanie raportów o przychodach i poniesionych kosztach utrzymania nieruchomości,
- archiwizowanie dokumentacji,
- prowadzenie sprawozdawczości wspólnoty dla urzędów.