Nie ze wszystkimi uchwałami czy też decyzjami wspólnoty mieszkaniowej użytkownicy mieszkań muszą się zgadzać. Biorąc pod uwagę fakt, że jest ona jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, warto wiedzieć kto może reprezentować ją przed sądem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak to wygląda w przypadku małych i dużych wspólnot mieszkaniowych!

Mała a duża wspólnota mieszkaniowa w rękach specjalisty

Członkiem wspólnoty mieszkaniowej stajemy się automatycznie po kupnie lokalu od dewelopera. Złożoność procesu zarządzania sprawia, że właściciele poszczególnych czterech kątów decydują się na przekazanie „kierowania życiem wspólnoty” wyspecjalizowanym w temacie podmiotom zewnętrznym np. firmie Dominium Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami

Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych. Pierwsza działa na podstawie ustawy o własności lokali, której zarząd funkcjonuje na mocy przepisów o współwłasności w Kodeksie cywilnym i jest to tzw. mała wspólnota. Druga pracuje w sposób podobny, ale zarząd w wielu przypadkach potrzebuje do podjęcia danych czynności uchwały właścicieli.

Administrowanie wspólnotą mieszkaniową wymaga biegłego rozeznania w szeregu przepisów, wytycznych czy też postanowień nie tylko wynikających ze wspomnianej ustawy, ale również z innych dziedzin prawa. Obowiązki wspólnoty regulują bowiem przepisy m.in. Kodeksu cywilnego, prawa budowlanego, ustawy o rachunkowości, a także prawo energetyczne i pocztowe. Do tego dochodzą kwestie rozwiązywania sporów oraz reprezentowanie interesów wspólnoty przed sądem.

Reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej przez zarządcę

Do niedawna w przypadkach zarządca z firmy zewnętrznej, mimo że miał najlepszy pogląd na sprawę, to nie mógł reprezentować interesów wspólnoty przed sądami. Na szczęście obecnie można powierzyć mu tę funkcję aktem notarialnym lub stosowną umową. Dzięki czemu zyskuje uprawnienia do dochodzenia prawdy i sprawiedliwości przed tymi organami.