Podmurówka pełni wiele funkcji. Stanowi oparcie dla poszczególnych elementów ogrodzenia, pomaga zabezpieczać posesję. Wykonanie tej konstrukcji to również podniesienie walorów estetycznych oraz zwiększenie trwałości ogrodzenia. Kiedy należy bezwzględnie ją wykonać, a kiedy będzie ona jedynie ozdobą? Które rozwiązanie wybrać, podmurówkę czy fundament? Na te pytania odpowiadają specjaliści z firmy Bramex.

Fundament pod podmurówkę, czy jest konieczny?

Budowa ogrodzenia panelowego wymaga odpowiedniego przygotowania „granic działki” tak, aby zastosowany rodzaj płotu nie tylko prezentował się nienagannie, ale również spełniał swą podstawową funkcję ochronną. To z całą pewnością zwiększy bezpieczeństwo przebywania na terenie posesji. Wśród dostępnych rozwiązań, stosowane są zwykle dwa – podmurówka oraz fundament. O tym, który rodzaj wykończenia gruntu pod wybrać, decydują m.in.: rodzaj ogrodzenia, zakładany budżet, czas, niezbędny do wykonania prac zgodnie ze sztuką budowlaną. Nie zawsze decyzja o zaniechaniu ich budowy jest właściwą. Podobnie jak wykonanie podbudowy jedynie pod samymi słupkami.

Zgodnie ze sztuką budowlaną, specjaliści z przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i montażem ogrodzeń jak np. firma Bramex z miejscowości Bajdy w województwie podkarpackim, zalecają, by:

Na terenie wysadzinowym (np. gliniastym) wykonywać fundament pod podmurówkę. Dodatkowo ochrona terenu powinna być wykonana poniżej strefy przemarzania, czyli między 80 a 140 cm głębokości. Jeśli grodzone będą tereny, na których gleby nie pęcznieją pod wpływem ujemnych temperatur, typy piasek, można wykonać podmurówkę na płytszych fundamentach (ok. 60 cm), pamiętając o zabezpieczeniu stóp fundamentowych.

Bez zabezpieczenia stóp istnieje duże prawdopodobieństwo odkształceń ogrodzenia, pęknięć spowodowanych ruchami ziemi.

Czy można zrezygnować z podmurówki?

Nawet jeśli ogrodzenie jest lekkie, to podmurówka jest niezbędnym elementem właściwego jej montażu. Nie wpływa ona tak znacznie na stabilność konstrukcji, jak fundament, za to z całą pewnością usztywnia ogrodzenie. Pełni głównie funkcję ozdobną utrudniając „rozkopanie” terenu bezpośrednio pod ogrodzeniem, nie warto z niej rezygnować. Podmurówka prefabrykowana – montowana na stopie fundamentowej, składa się z gotowych elementów. Mogą one być instalowane bez konieczności wykonywania głębokich wykopów. Pozwalają na łączenie ich z wieloma rodzajami słupów.

Poza zabezpieczeniem przed podkopami, podmurówki powstrzymują wzrost roślinności pod ogrodzeniem. W przypadku pełnych ogrodzeń z bloczków betonowych, kamienia, bloczków łupanych, czy klinkieru, nie uniknie się fundamentów. Ich montaż zależy od rodzaju gruntu i ostatecznego materiału ogrodzeniowego, na który zdecydował się klient. Zatem, jeśli tylko nie ma konieczności uzyskania muru oporowego do przenoszenia obciążeń samego ogrodzenia – podmurówka zapewni wystarczające „podparcie” konstrukcji ogrodzeniowej.

Ogrodzenia i nie tylko

Bramex to wiodący producent ogrodzeń metalowych z podkarpacia, który ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie. Firma skupia się na doskonaleniu umiejętności swojej kadry, wyrobów i linii produkcyjnych. Dysponuje nowoczesną technologią oraz zespołem profesjonalistów, którzy zapewniają jakość i najwyższe standardy swoich produktów. Oprócz wytwarzania ogrodzeń, bram, balustrad oraz elementów kutych, Bramex oferuje bramy garażowe, domofony i wideodomofony, automatykę, okna, drzwi i inteligentne technologie.