Prawidłowe oznaczenie dróg jest podstawowym elementem bezpieczeństwa. Znajomość znaków drogowych to obowiązek każdego uczestnika ruchu – nie tylko kierowców, ale także rowerzystów oraz pieszych. Ich przestrzeganie pozwala uniknąć wielu sporów, mandatów, a nawet uratować życie. Które znaki drogowe są najważniejsze i o czym należy pamiętać, kiedy przygotowuje się oznaczenie podczas robót drogowych?

 Znaki, które mogą uratować Ci życie!

Wśród znaków drogowych wyróżnia się cztery najważniejsze, których nieprzestrzeganie może doprowadzić do tragedii. Pierwszym z nich jest znak STOP. Jego obecność nakazuje bezwzględne zatrzymanie się przed wymalowaną na drodze, prostopadłą do pasu ruchu linią ciągłą. Ma on kształt sześciokąta i charakterystyczny, intensywnie czerwony kolor. Nie bez powodu tak bardzo rzuca się w oczy! Umieszcza się go przede wszystkim w miejscach, które są szczególnie narażone na wypadki np. przy wyjazdach z dróg podporządkowanych lub na przejazdach kolejowych.

Pokrewnym znaczeniowo jest znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu”, który choć równie ważny – ma już nieco bardziej elastyczne znaczenie. Jego kształt to odwrócony trójkąt, a całość ma żółtopomarańczową barwę z czerwonym obramowaniem. Widząc go przy drodze, powinniśmy być czujni, gdyż naszym obowiązkiem jest ustąpienie pierwszeństwa innym pojazdom. Nie nakazuje zatrzymania się, lecz w miejscach o słabej widoczności jest to zalecane.

Kolejne dwa ważne znaki to charakterystyczne biało-żółte romby. Podstawowy oznacza drogę z pierwszeństwem, natomiast przekreślony koniec drogi z pierwszeństwem. Ten drugi jest niezwykle ważny, a jego przeoczenie może spowodować groźny wypadek!

Zmiana organizacji ruchu – o czym należy pamiętać?

Szczególnie niebezpieczne miejsca to takie, w których występuje zmiana organizacji ruchu. Dzieje się tak w pobliżu placów budowy lub robót drogowych. Obszary te powinny być oznakowane w taki sposób, aby były klarowne dla uczestników ruchu. Oprócz wyznaczenia pierwszeństwa przejazdu i zmian w podstawowych zasadach ruchu należy właściwe zabezpieczyć też wszelkie wyrwy, dziury oraz spady związane z wykonywanymi pracami. Specjaliści z firmy ZOD-MARK podkreślają, że ważne jest nie tylko oznakowanie zmian w ruchu na drogach publicznych, ale również w przypadku terenów i placów prywatnych, po których mogą poruszać się pojazdy.

Należy pamiętać, że oznakowanie to nie tylko podstawowe pionowe znaki drogowe, ale także poziome (namalowane na powierzchni dróg) oraz wszelkiego rodzaju barierki, pachołki i inne sygnalizatory.