Wkłady kominowe montuje się we wnętrzu murowanych kominów, aby spaliny były bezpiecznie i skutecznie odprowadzane na zewnątrz. Żeby prawidłowo spełniał swoje funkcje, musi być dostosowany do typu instalacji grzewczej. Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru wkładu do starego komina i dlaczego warto zdecydować się na jego zakup? Już za moment znajdziesz odpowiedź! Zapraszamy do lektury.

Jaki rodzaj się sprawdzi?

Jak zostało już na wstępie wspominane, wkład powinien być idealnie dopasowany do typu instalacji grzewczej, dlatego nie ma jednego uniwersalnego elementu, który sprawdzi się w każdym kominie. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na rodzaj paliwa. Jeśli chodzi o kotły na paliwa stałe np. drewno lub pellet doskonale sprawdzają się wkłady wykonane ze stali nierdzewnej. Jednakże w przypadku pieców olejowych i gazowych, o wiele lepszym rozwiązaniem okazują się wkłady wyprodukowane ze stali kwasoodpornej. Jak podkreśla przedstawiciel Usługowego Zakładu Kominiarskiego Tomasz Niklas:

Jeśli wkład kominowy nie zostanie prawidłowo dopasowany do rodzaju paliwa spalanego w piecu, może dojść do jego uszkodzenia, a co za tym idzie – zagrożony będzie cały murowany komin. To ryzykowne w przypadku starych kominów, których konstrukcja może być nieco słabsza od tych nowoczesnych.

Jak dostosować kształt i wymiary?

Podczas zakupu wkładu, trzeba zwrócić uwagę również na kształt oraz wymiary. Zwykle stosuje się wkłady okrągłe. W celu dopasowania rozmiarów wkładu należy zajrzeć do przepisów budowlanych, które jasno określają minimalną średnicę. Oprócz wkładów okrągłych, na rynku można znaleźć również owalne, ale te mogą być stosowane tylko w niektórych przypadkach, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą. Osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, mogą skorzystać z pomocy firmy oferującej montaż wkładów kominowych, takiej jak Usługowy Zakład Kominiarski Tomasz Niklas z Gdańska, który specjalizuje się w usługach kominiarskich. Kominiarz przeprowadza precyzyjne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych, dbając o ich drożność. Zakład, oprócz montażu wkładów kominowych, w tym tych ze stali nierdzewnej, oferuje także odbiory kominów oraz czyszczenie systemów wentylacyjnych i uszczelnianie przewodów.

Dlaczego warto się zdecydować?

Całkowita przebudowa starego komina może być nie tylko kosztowna, ale również czasochłonna. Jeśli komin nie jest w złym stanie, modernizacja i zastosowanie nowego wkładu kominowego w zupełności wystarczą. Wysokiej jakości wkład nie tylko zapewnia prawidłowe odprowadzanie spalin i bezpieczeństwo konstrukcji, ale też poprawia efektywność spalania. Dzięki temu można nieco obniżyć koszty ogrzewania, poprzez redukcję spalanego paliwa. Pamiętajmy, że montaż wkładu kominowego to zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego najlepiej zlecić je profesjonalistom, którzy wykonają pracę szybko i bezpiecznie. Nieprawidłowy montaż może być przyczyną pożaru lub zatruć tlenkiem węgla, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców domu.