Z biegiem lat lakierowanie proszkowe powoli wypiera z rynku malowanie natryskowe oraz wszelkie inne metody, w których używana jest mokra farba. Powłoki, powstające z zastosowaniem nowoczesnej technologii, są zdecydowanie bardziej jednolite i estetyczne oraz odporne na działanie promieni UV czy też rdzy. Prześledźmy zatem cały proces lakierniczy, aby zrozumieć, jak on dokładnie działa i dlaczego jest taki rewolucyjny.

Przygotowanie powierzchni 

Początkowym etapem lakierowania jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jeśli miejsce, które zamierzamy malować, będzie zanieczyszczone lub tłuste, nawet najlepsza farba nie zda egzaminu. Dlatego należy poprzedzić lakierowanie przeprowadzeniem stosownych zabiegów, takich jak piaskowanie czy odtłuszczanie. Jeżeli metalowa powierzchnia jest pokryta rdzą, musimy również użyć środków antykorozyjnych.

Po zakończonym oczyszczaniu nadchodzi właściwy etap.

Nakładanie farby to główny element całego procesu. Nie chodzi tu jedynie o uzyskanie odpowiedniego koloru i połysku podłoża, ale też o nadanie cech przeciwdziałających rdzewieniu. Za to odpowiada między innymi właściwy skład chemiczny farb. Jednak aby uzyskać faktyczne działanie antykorozyjne, musimy wykonać trzy kroki – stworzyć warstwę izolacyjną, zastosować farby z dużą ilością pigmentów oraz zablokować przepływ ładunków elektrycznych. Pierwszy krok pozwala na zapobiegnięcie reakcji katodowej, poprzez izolacyjną warstwę – nie pozwoli ona na kontakt metalu z wodą i tlenem. Drugi to zapobiegnięcie kolejnej reakcji - tym razem anodowej. Z pomocą wcześniej wspomnianego pyłu cynkowego zablokujemy powstawanie jonów żelazowych, które powodują rdzewienie. Ostatni, jednak nie mniej ważny krok, uzyskamy stosując farbę o wysokiej szczelności – taką, która nie ma (w przeciwieństwie do poprzedniczki) pigmentów antykorozyjnych.

Polimeryzacja, czyli utwardzanie

Tak nazywamy finalny etap całego procesu lakierniczego. Ma on w zasadzie decydujący głos, jeśli chodzi o właściwości przeciwdziałające korozji. Przeprowadza się go w piecu rozgrzanym do prawie 200 stopni Celsjusza, w celu utwardzenia powłoki. Farba proszkowa zostaje bowiem stopiona i zamieniona w jednolitą warstwę, która jest odporna na wszelkie zniszczenia czy rdzę.

Cały proces, który został opisany, musi być wykonany oczywiście przez odpowiednio przygotowanych specjalistów, mających w swoim posiadaniu między innymi pistolety z farbą i piece. Specjalistyczny asortyment do tego typu pracy posiada firma Ral - Mag, która jest w stanie zaoferować malowanie wyrobów stalowych, żeliwnych jak i metali nieżelaznych. Profesjonaliści podejmują się zarówno dużych jak i małych przedsięwzięć, oraz na życzenie klienta – przygotowania i wysyłki produktów.

Usługi firmy Ral - Mag

Firma Ral-Mag oferuje swoim klientom szeroki wachlarz usług, m.in. malowanie proszkowe oraz śrutowanie i piaskowanie laserowe. Dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć przedmioty przed korozją oraz szybkim niszczeniem. Stosowane przez firmę urządzenia lakiernicze marki GEMA oraz farby bazujące na standardach systemu Qualicoat gwarantują idealnie gładką powierzchnię bez żadnych zacieków. Dodatkowo, firma Ral-Mag posiada w swoim zakresie sprawny i wydajny piec o wymiarach 7,00m x 1,50m x 2,00m uzupełniony o myjnię wysokociśnieniową do trawienia stali ocynkowanej oraz aluminium w systemie 30 jezdnych trawersów. W warsztacie pracuje również urządzenie do malowania proszkowego przedmiotów gabarytowych - piec działający w systemie 15 trawersów jezdnych o wymiarach 4,50m x 2,50m x 3,10m.