Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane realizacja obiektów budowlanych, które wymagają wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę, musi być poprzedzona geodezyjnym tyczeniem w terenie. Na czym polega tyczenie obiektów i działek? Kto jest uprawniony do przeprowadzenia tego typu czynności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zachęcamy do dalszej lektury!

Na czym polega tyczenie obiektów budowlanych?

Jak już wspomnieliśmy, tyczenie ma na celu „przeniesienie” założeń projektu i określenie faktycznego położenia nowego obiektu. Sam proces tyczenia najczęściej sprowadza się do wskazania osi głównych realizowanej budowli oraz umiejscowienia znaków geodezyjnych w punktach przecięcia tych osi lub w narożnikach zewnętrznych. 

Aby tyczenie obiektu budowlanego przebiegło pomyślnie oraz przede wszystkim było zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, można je przeprowadzić dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę i mapy do celów projektowych. To właśnie mapa do celów projektowych jest jednym z głównych dokumentów, na podstawie którego wyznacza się punkty geodezyjne.

Tyczenie działki pod ogrodzenie

Planujesz budowę ogrodzenia? Nie jesteś pewny czy wyznaczone granice działki są zgodne z dokumentacją? W takiej sytuacji powinieneś skorzystać z usług Biura Geodezyjnego i poprosić o wznowienie lub ponowne wytyczenie geodezyjnych punktów granicznych. W ten sposób nie tylko unikniesz ewentualnych sporów z sąsiadami, ale jednocześnie nie narazisz się na dodatkowe koszty – związane z rozbiórką lub modernizacją nieprawidłowo usytuowanego ogrodzenia.

Profesjonalne usługi geodezyjne – Biuro Geodezyjne Lech Tomaszewski

Zależy Ci na precyzyjnym wytyczeniu nowego obiektu lub granic działki? Postaw na cenione Biuro Geodezyjne Lecha Tomaszewskiego. Korzystając z usług tej firmy, możesz liczyć na wyznaczenie punktów geodezyjnych jedną z najskuteczniejszych metod: kołkową lub metodą ław drutowych, zyskując pewność, że będą one trwałe i nie dojdzie do ich zniszczenia w trakcie prowadzonych prac fundamentowych.