Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na monitoring w firmie, bo zwiększa on możliwości kontroli i ochrony tego, co wydarza się podczas pracy oraz w godzinach zamknięcia. Według przepisów system rejestracji może obejmować tylko obraz, nigdy nie dźwięk. Kamery instaluje się tylko w określonych miejscach, po uprzednim poinformowaniu pracowników. Montaż monitoringu w zakładzie pracy ma realny wpływ na bezpieczeństwo i ochronę interesów pracodawcy.

Po co instaluje się monitoring w firmie?

Nowoczesna technologia umożliwia kontrolę tego, co dzieje się podczas pracy w biurze lub na produkcji, dzięki czemu właściciel może na bieżąco reagować na różne sytuacje. Monitoring w firmie może być jednak zainstalowany tylko na podstawie odpowiednich przesłanek. Wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Uzasadnieniem nie może być chęć sprawdzania, co robią w danej chwili podwładni, albo jakie są ich godziny przyjście i wyjścia z pracy. Rejestrowanie obrazu kamerą musi mieć za cel:

  • ochronę pracowników;

  • kontrolę procesów produkcji;

  • zabezpieczenia mienia;

  • utrzymanie w tajemnicy informacji firmowych, które ujawnienie mogłyby narazić na straty właściciela.

Jeśli dojdzie do jakichś incydentów w zakładzie pracy, nagrany obraz kamery może wskazać prawdziwy przebieg zdarzeń, np. wypadków. Kompletny system monitoringu do firmy dostarczy np. firma intslatorska Alar.

Alar to doświadczona firma z Białegostoku, która od 30 lat zajmuje się montażem systemów teletechnicznych w domach, firmach, instytucjach państwowych oraz samochodach. Wśród usług oferowanych przez firmę znajdują się m.in.: kamery i telewizja przemysłowa, instalacje internetowe, TV/SAT i smart home, automatyka bram i garaży, alarmy i systemy przeciwpożarowe, czy kontrola dostępu i rejestracja czasu pracy. Alar oferuje również sprzedaż wysokiej jakości produktów w swoim sklepie internetowym.

Co należy uwzględnić przed montażem?

Pracownicy muszą być świadomi, że w firmie będzie wprowadzony monitoring, dlatego montaż kamer powinien być jawny i umieszcza się je w widocznych miejscach. Jeżeli pojawi się nowy członek zespołu i system już działa, trzeba go o tym poinformować. Pomieszczenia, w których będą działać urządzenia rejestrujące, powinny być oznaczone, by nie było wątpliwości. Miejscami, w których nie wolno ci umieścić kamer to stołówki, szatnie, palarnie oraz pomieszczenia sanitarne. Jeśli jednak istnieje wystarczająca przesłanka związana z zachowaniem bezpieczeństwem, w drodze wyjątku instaluje się tam kamery, ale nie może to naruszać godności osób korzystających z tych miejsc.