Po uzyskaniu pozwolenia na budowę i dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z zagospodarowaniem działki przychodzi moment wyznaczenia rzeczywistego położenia obiektu budowlanego w terenie. W tym celu konieczne jest wytyczenie budynku zgodnie z rzutami fundamentów oraz Planem Zagospodarowania Terenu. Zanim zdecydujesz się na wytyczenie obiektu lub działki, zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, na czym polega ten proces! 

Na czym polega tyczenie obiektów budowlanych?

Tyczenie to jedna z najważniejszych czynności geodezyjnych, jaką należy wykonać przed rozpoczęciem prac budowlanych. Proces tyczenia budynku polega na „usadowieniu” obiektu poprzez przeniesienie założeń projektu budowlanego na działkę. Niezwykle ważne jest bezbłędne „odczytanie” przez geodetę założeń projektu, ponieważ otrzymane pozwolenie na budowę zostało wydane dla budynku, który ma znaleźć się dokładnie w określonym w projekcie zagospodarowania działki miejscu. 

Konsekwencje nieprawidłowego wytyczenie budynku

W sytuacji, gdy położenie budynku odbiega od normy określonej w dokumentacji projektowej, Inspektor Nadzoru Budowlanego ma prawo zażądać wykonania projektu zamiennego lub w skrajnym wypadku wydać nakaz rozbiórki danego obiektu. Rozbiórka lub przebudowa wybudowanego obiektu najczęściej ma miejsce, gdy zostały naruszone zasady Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub przepisy wynikające z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.

Tyczenie działki

Poza tyczeniem osi konstrukcyjnych obiektów budowlanych, uprawniony geodeta – np. Leszek Stępień, wykonuje tyczenie działek. Z tej usługi geodezyjnej warto skorzystać jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji zakupu działki lub najpóźniej przed rozpoczęciem prac związanych z budową ogrodzenia. Dzięki temu nie tylko upewnimy się, że granice działki są zgodne z zapewnieniami sprzedającego, ale również nie narazimy się na konieczność modernizacji lub rozbiórki wykonanego ogrodzenia.