Drewniane palety stanowią bez dwóch zdań nieodłączny element branży logistycznej. Wykorzystywane w handlu oraz transporcie gwarantują bowiem bezpieczny przewóz towarów o dużych gabarytach. Nawet jeśli ulegną one uszkodzeniu, można je przywrócić do pełnej funkcjonalności za pomocą prostych narzędzi. W naprawie palet od lat specjalizuje się przedsiębiorstwo Liderpal z siedzibą w miejscowości Stare Miasto.

Specyfika palet drewnianych

Palety z drewna spotykamy wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba transportu oraz magazynowania większej ilości towaru. To właśnie do nich przymocowuje się owinięte taśmą lub folią ładunki, aby zapewnić im bezpieczne warunki podczas jazdy. Funkcjonalność palet drewnianych wykracza jednak daleko poza optymalizację procesów logistycznych. Ze względu na parametry techniczne coraz częściej służą do produkcji praktycznych mebli, które świetnie sprawdzą się np. w przestrzeni ogrodowej. Bez względu na to, czy palety wykorzystywane są w celach transportowych, czy też służą jako element dekoracyjny, są one narażone na rozmaite urazy mechaniczne.  Na szczęście większość z nich da się przywrócić do stanu pierwotnego.

Dlaczego warto serwisować palety?

Naprawą i renowacją używanych palet drewnianych zajmują się wyspecjalizowane podmioty, które dysponują odpowiednim zapleczem technicznym. Kompleksową obsługę w zakresie serwisu tego typu artykułów zapewnia bez dwóch zdań firma Liderpal. Jak podkreśla jej przedstawiciel:

Regeneracja palet stanowi dobre rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia. W przypadku niewielkich uszkodzeń naprawa naprawdę się opłaca, zarówno dla skupu, jak i jego klientów. Wymiana kilku elementów, a także koszty robocizny to znacznie mniejszy wydatek niż zakup całej nowej palety. Co więcej, dzięki pracy fachowców, używana sztuka niewiele będzie się różniła od tej świeżo wyprodukowanej.

Nie da się ukryć, że naprawa palet ma również istotne znaczenie dla środowiska naturalnego. Oddanie do skupu lekko sfatygowanych konstrukcji jest dużo lepszym posunięciem niż ich wyrzucanie. Tam zostanie przywrócona im sprawność, a więc naszą decyzją przyczyniamy się do redukcji poziomu produkowanych odpadów. Zregenerowane palety zamiast na wysypisko trafią do sprzedaży, służąc swą wytrzymałością przez długi czas.

Na czym polega naprawa palet?

Naprawa palety jest inicjowana przez dokładne oględziny faktycznego stopnia uszkodzenia. Fachowcy z firmy Liderpal najpierw więc oceniają, czy da się ją przywrócić do pełnej funkcjonalności.  Jeśli konstrukcja została zalana farbą, olejem bądź innymi substancjami wnikającymi w strukturę drewna, koniecznie trzeba poddać ją utylizacji.

Właściwe prace naprawcze polegają na usunięciu metalowych części oraz zastąpieniu wadliwych elementów nowymi. Zdemontowane części podlegają segregacji, przez co mogą być wykorzystane do serwisowa innych palet. Wszystkie te czynności wymagają dużej precyzji, gdyż nawet jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do pogłębienia usterki. W realizacji zadania korzysta się z urządzeń takich jak wycinarka, podcinarka czy młot pneumatyczny, który to służy do trwałego łączenia segmentów. Odciążyć pracowników pozwalają zaś regulowane stoły z poziomymi piłami.