Samochód składa się z tysięcy różnych części, których wspólne i niezawodne działanie pozwala na uzyskanie maszyny, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Jednymi z elementów są łożyska samochodowe, umożliwiające ruch auta. Mechanizmy obrotowe tego rodzaju montowane są w różnych częściach pojazdu - w silniku, układzie napędowym czy też zawieszeniu. Jednak najczęściej wymianie podlegają łożyska kół. I właśnie je omówimy bardziej szczegółowo w artykule. Jaką funkcję spełniają?

Za co odpowiadają łożyska samochodowe?

Łożysko jest mechanizmem, który podtrzymuje inny mechanizm, umożliwiając mu wykonywanie ruchu obrotowego. Jeśli chodzi o łożyska samochodowe, są to części, które wspólnie z piastą tworzą element, odpowiadający za obrót koła na nieruchomej osi zawieszenia. Najprościej rzecz ujmując - to właśnie dzięki tym niepozornym częściom, samochód może poruszać się po drodze. Jak podkreśla specjalista z firmy Rombor, która zajmuje się sprzedażą łożysk - bardzo ważne jest, by łożyska w aucie pracowały prawidłowo. Są to bowiem elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowników samochodu oraz komfort jazdy. Niestety łożyska bardzo często ulegają uszkodzeniu, dlatego tak ważne jest, by w zakładach produkujących auta osobowe, korzystano z wysokiej jakości wyrobów sprawdzonego producenta.

Rodzaje łożysk do kół samochodowych

W starszych modelach samochodów osobowych wykorzystywane są toczne łożyska stożkowe. Ich budowa pozwala na rozdzielenie pierścienia zewnętrznego od pierścienia wewnętrznego. Taka konstrukcja nie jest jednak pozbawiona wad. Łożyska toczne stożkowe wymagają systematycznej konserwacji. Trzeba pamiętać o regulacji luzu między pierścieniami łożyska oraz używaniu smarów. Przez to, że konstrukcja nie jest zamknięta, elementy tego rodzaju ulegają uszkodzeniom częściej niż części stosowane obecnie. W nowoczesnym przemyśle motoryzacyjnym stosowane są kulkowe łożyska skośne. Występują one w układzie zamkniętym, co oznacza że nie trzeba obawiać się o ewentualne powstanie luzów. Nie musimy również martwić się o smarowanie. Kulkowe łożyska skośne można podzielić na jednorzędowe i dwurzędowe.

Każde łożysko samochodowe wymaga wymiany

Łożysko koła jest częścią, która w dość szybkim tempie ulega eksploatacji. By zachować bezpieczeństwo jazdy, powinno się wymieniać je zależnie od potrzeby. Aby przedłużyć żywotność elementów tego typu, warto większą uwagę zwracać na stan techniczny dróg po których się poruszamy, unikać poślizgów i kupować części od renomowanego producenta. Do uszkodzenia łożysk mogą doprowadzić także nieprawidłowości w pracy innych układów w aucie np. uszkodzone tarcze hamulcowe czy uszkodzenie uszczelnienia piasty.