Tarcica budowlana to bardzo ważnym materiałem wykorzystywanym zarówno do wznoszenia dachów, jak i innych elementów różnego rodzaju budynków. Aby mogła ona być jednak przekazana na rynek m.in. budownictwa mieszkaniowego, musi przejść odpowiednią obróbkę. Musi ona również spełniać krajowe oraz europejskie normy, związane na przykład z ważnym procesem fitosanitarnym. Jej sprzedażą zajmuje się M-Tartak Jadwiga Mrzygłód ze Złotej, w województwie małopolskim. Dowiedz się kilku ważnych rzeczy o tarcicy!

Czym jest tarcica?

Tarcia swoją nazwę wzięła przede wszystkim od procesu „przecierania” drewna, czyli nadawania mu odpowiednich własności technicznych, fizycznych oraz wizualnych. Jest to zatem nic innego, jak ścięte drzewo okrągłe, które jest doprowadzane do formy desek, bali, listew, krawędziaków, łat, czy innych produktów obrzynanych lub nieobrzynanych. Pierwsze wymienione to zaś te, które posiadają obrobione wszystkie cztery płaszczyzny, oraz oba czoła. Można taką tarcicę uznać za gotową do wykorzystania do procesów budowlanych, o ile spełnia określone normy krajowe i europejskie.

Klasyfikacja tarcicy – restrykcyjne regulacje

Tarcia, aby mogła zostać wpuszczona na rynek obrotu drewnem, musi być dokładnie badana specjalistycznymi narzędziami, a czasem także i laboratoryjnie. Istotne jest określenie rodzaju drewna, rodzaju obróbki, jakości drewna, a także sortymentu. Ważne jest również tzw. sortowanie wizualne, oraz maszynowe, w których m.in. wyodrębnia się cztery klasy jakości MS7, MS10, MS13 i MS17. To one pozwalają określić przeznaczenie oraz wytrzymałość danej tarcicy, na co zwracają uwagę zakłady stolarskie i meblarski, dekarze, czy architekci.

Najważniej polskie normy dotyczące tarcicy

Aby różne produkty, zwane zbiorczo tarcicą, mogły z powodzeniem zostać wykorzystanie na rynku m.in. budowlanym, czy wnętrzarskim i ogrodniczym, muszą one przejść obróbkę termiczną i fitosanitarną. Ważne jest wykrywanie wad drewna, czy doprowadzanie go do odpowiedniego poziomu niskiej wilgotności. Najlepsze tartaki takie, jak M-Tartak, restrykcyjnie przestrzegają zatem unormowań. Tych dotyczących tarcicy jest kilka:

  • PN-92/D-02002: Surowiec drzewny. Podział, terminologia i symbole,

  • PN-92/D-95000: Surowiec drzewny. Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie,

  • PN-75/D-96000: Tarcica iglasta ogólnego przeznaczenia,

  • PN-66/D-01100 Wady drewna,

  • PN-79/D-01011 Drewno okrągłe,

  • PN-EN 844-3:2002 Drewno okrągłe i tarcica. Terminologia. Terminy ogólne dotyczące tarcicy.

Warto wiedzieć! Szczegółowe normy europejskie dotyczące tarcicy, mówią również o dopuszczalnych odchyłkach oraz wymiarach, czy też o klasyfikacji wymiarowej drewna okrągłego iglastego oraz liściastego.

Pozostała oferta M-Tartak

Firma Jadwigi Mrzygłód zajmuje się produkcją tarcicy, parkietów czy więźb dachowych. Specjalizuje się w produkcji tarcicy suszonej, która znajduje zastosowanie podczas stawiania i wykańczania obiektów, budowy dachów czy produkcji podłóg. W jej ofercie znajdziesz tarcicę dębową, sosnową czy świerkową w postaci takich wyrobów, jak deski, łaty i kontrłaty, belki, kantówki czy krawędziaki.

Zakład zajmuje się także produkcją więźby dachowej, czyli drewnianych szkieletów przenoszących obciążenie z dachu na konstrukcję ścian nośnych domu. Dzięki szerokiej gamie produktów i usług oraz zaangażowaniu w wysoką jakość obsługi, tartak M-Tartak z pewnością spełni wszystkie Twoje potrzeby i wymagania.