Estetyka pokrycia dachowego jest niezwykle istotna, ponieważ bezpośrednio rzutuje na wygląd całego budynku. Jeżeli chodzi o dachówkę betonową, to jej właściciele muszą liczyć się z tym, iż po upływie około 15-20 lat, nieco straci ona na swojej kolorystycznej intensywności. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i wynika z technologii wytwarzania produktu. Ewentualne przywrócenie pokryciu pierwotnego blasku nie stanowi większego problemu. Wystarczy zdecydować się na wykonanie ponownego malowania. Co warto wiedzieć?

Dlaczego dachówka betonowa blaknie?


Zdecydowanie największym wrogiem dla kolorystycznej intensywności dachówek betonowych są niesprzyjające warunki atmosferyczne, ze szczególnym uwzględnieniem promieni ultrafioletowych. To właśnie ich wpływ przyczynia się do tego, że z czasem kolor staje się wyraźnie bledszy, a elementy pokrycia tracą na swojej estetyce. Skąd konkretnie wynika taki stan rzeczy? Chodzi oczywiście o sposób, w jaki dachówki betonowe są barwione.

W przeciwieństwie do produktów ceramicznych, w których warstwę kolorystyczną utrwala się w procesie wypalania, wyroby betonowe są jedynie barwione w masie przy wykorzystaniu technik konwencjonalnych. Zjawisko to zdecydowanie najbardziej widoczne jest na dachówkach w odcieniach czarnych oraz grafitowych. Aby skutecznie poradzić sobie z problemem, należy skorzystać usług firm dekarskich, które świadczą usługi malowania dachu. Wbrew powszechnie panującej opinii nie jest to proces ani bardzo skomplikowany, ani tym bardziej drogi. Jak zatem wygląda jego przebieg?

Malowanie połaci krok po kroku


Prace zaczynają się od przeprowadzenia wizji lokalnej, dzięki której fachowcy mogą ocenić stan techniczny i estetyczny połaci dachowej. Jeżeli na poszczególnych elementach znajdują się różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne takie jak np. odpryski, warto rozważyć zakup nowych. Po ustaleniu zakresu prac oraz ustaleniu warunków cenowych dekarze przystępują do realizacji zadania. W pierwszej kolejności dach czyści się za pomocą myjek wysokociśnieniowych. Pozwala to pozbyć się najbardziej widocznych zabrudzeń, a także charakterystycznego zielonkawego osadu, który najczęściej powstaje na stornie północnej. Po wyschnięciu można przystąpić do malowania.

Oczywiście kluczem do sukcesu jest w tym przypadku wybór odpowiedniej farby. Choć dostępnych propozycji jest przynajmniej kilka, to zdecydowanie najlepsze rezultaty gwarantuje zastosowanie farb chlorokauczukowych, których struktura doskonale wiąże się z betonową powierzchnią. Jak podkreślają specjaliści z firmy Alp-Dach, przy malowaniu dachów wykorzystuje się nowoczesne agregaty natryskowe. Dzięki temu inwestorzy nie muszą obawiać się o uciążliwy i długotrwały remont. Dla przykładu malowanie średniej wielkości połaci o powierzchni 200-230 m2 trwa około jednego dnia roboczego.