Wydawać by się mogło, że podczas malowania różnych powierzchni, np. ścian, nie będziemy mieli żadnych problemów. Natomiast okazuje się, że dla osoby, która wykonuje tę czynność pierwszy raz problemem może być nawet wybór odpowiedniego pędzla do malowania. Na rynku jest wiele rodzajów tego narzędzia, zatem dobrze jest się dowiedzieć, jaki rodzaj pędzla służy np. do malowania ścian, a jaki do malowania okien.


Wybór narzędzi do malowania


Decydując się na malowanie ścian, okien, czy grzejników niezbędne są dwa produkty. Pierwszym z nich jest farba, a drugi to narzędzie, którym będziemy malować. Najczęściej tymi narzędziami są wałki malarskie oraz pędzle malarskie. Pędzle są lepszym narzędziem niż wałki, ponieważ dzięki nim farba jest lepiej wcierana w podłoże. Poza tym docierają w trudno dostępna miejsca. Pędzli używa się także do malowania niewielkich elementów, których pomalowanie wałkiem byłoby niemożliwe już bardzo problematyczne.


Wybierając pędzle do malowania musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli wykonać nieco więcej pracy. Dodatkowo podczas malowania pędzlami musimy unikać powstawania smug, co jest dość trudne, w szczególności, gdy wykorzystujemy gęstą farbę. Jeśli zależy nam na prawidłowo pomalowanej np. ścianie, musimy dobrać odpowiedni rodzaj pędzla. Firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą tych narzędzi, jak np. Malwo z Mrozów w województwie Mazowieckim posiadają w swoim asortymencie pędzle o rozmaitych rozmiarach, kształtach a także o różnorodnym włosiu. Włosie pędzli może być wykonane zarówno z materiałów naturalnych, jak i sztucznych.


Pędzle z włosiem naturalnym najczęściej wykonane są z włosia świńskiego. Za ich pomocą można rozprowadzić farbę równomiernie. Specjaliści zalecają używanie takich pędzli do rozprowadzania farb rozpuszczalnikowych. Lepsze będzie użycie pędzla ze sztucznym włosiem. Ten typ pędzla cechuje się elastycznością i nie wchłania rozpuszczalników. Jednakże w porównaniu do pędzli w naturalnym włosiem, pędzle z włosiem sztucznym są mniej odporne na zagięcia.


Typ pędzla, którego chcemy użyć zależy również od malowanej powierzchni. W przypadku szorstkiego, chropowatego podłoża lepiej sprawdzą się pędzle o grubym i sztywnym włosiu, natomiast do palowania powierzchni gładkich powinniśmy wybrać pędzle o miękkim włosiu. W trakcie wybierania pędzla należy również zwrócić uwagę na jego rozmiar i kształt. Pędzle o większej szerokości wykorzystuje się do malowania dużych powierzchni, np. ściany i sufity, z kolei do malowania miejsc takich, jak ramy okienne lepiej używać pędzli o mniejszej szerokości.


Główne rodzaje pędzli


Producenci pędzi oferują swoim klientom różne rodzaje pędzli malarskich. Do popularnych typów pędzli należą:


  • ławkowiec,
  • tapetowiec
  • pędzel płaski,
  • pędzel okrągły,
  • pędzel skośny.

Ławkowiec to pędzel gruby, szeroki i płaski. Doskonale nadaje się do malowania dużych powierzchni. Wykorzystuje się go do malowania oraz gruntowania sufitów i ścian. Poza tym umożliwia odpylanie podłoża przed malowaniem, a także nadaje się do nakładania kleju do tapet.


Pędzle płaskie, inaczej zwane angielskimi mogą być wykonane zarówno z włosia sztucznego, jak i naturalnego. Są to pędzle uniwersalne, które dobrze sprawdzają się podczas malowania niedużych powierzchni metalowych, czy drewnianych. Przy ich użyciu można pomalować ościeżnice, płoty, czy drewniane meble.


Pędzli okrągłych zazwyczaj używa się do malowania drobnych powierzchni, np. w trakcie prac dekoracyjnych. Z jego pomocą można pomalować np. ramy okienne. W zależności od typu tego pędzla możliwe jest precyzyjne wykonywanie pracy. Ostatnim rodzajem pędzla są pędzle skośne. Charakteryzują się one ściętym pod niewielkim kątem włosiem. Używa się ich do malowania pasów na ścianach.