Standardowo, malowanie ścian lub sufitów najczęściej odbywa się na sam koniec prac związanych z przeprowadzanym remontem. Nierzadko zdarza się też, że jest to też jedyna praca remontowa, jakiej się podejmujemy. Dochodzi do tego zwłaszcza wtedy, gdy chcemy nieco odświeżyć wygląd naszego mieszkania lub też domu. Zanim jednak przystąpimy do malowania, warto będzie wyposażyć się w odpowiednią do tego wiedzę oraz narzędzia.

Podstawowe informacje

Na początek, warto zaplanować malowanie ścian w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Taka temperatura zalecana jest głównie z tego względu, gdyż umożliwia częste wietrzenie mieszkania, co z kolei jest niezbędnym elementem przeprowadzania tego rodzaju prac. Oprócz tego, pamiętajmy także o pomniejszych elementach w postaci strzepania kurzu z pędzla, gdyż w innym wypadku może dojść do sytuacji, w której pomalowane ściany będą prezentowały się niezbyt atrakcyjnie. Czynność tą powinniśmy wykonać zarówno w przypadku nowego, jak i używanego pędzla. Zalecanym rozwiązaniem jest także malowanie przy stałym oświetleniu, dzięki czemu będziemy w stanie skutecznie ocenić jakość wykonanej pracy.

Jak przygotować się do malowania ścian?

Podchodząc do malowania ścian, ważne jest to, aby czynność tę przeprowadzić w trzech etapach. Po pierwsze, bardzo ważne jest to, aby skutecznie ocenić stan ściany oraz ewentualnie naprawić jej podłoże. Prace remontowe związane z malowaniem ścian powinniśmy rozpocząć od ich obejrzenia oraz ewentualnego usunięcia starych powłok. Ważne jest także to, aby pozbyć się wszelkich uciążliwych zanieczyszczeń ze ścian, które mogą wpłynąć na jakość samego malowania. Po drugie, należy odpowiednio zagruntować ściany oraz pomalować je farbą podkładową. Jest to bardzo ważne, gdyż w ten sposób możemy odpowiednio wzmocnić podłoże ściany przed malowaniem, a także w znaczącym stopniu zmniejszyć różnice kolorów. W efekcie, sama nawierzchniowa powłoka farby będzie prezentować się znacznie lepiej.

Jak udało nam się ustalić za pomocą ekspertów z firmy Kenzowrap świadczącej między innymi usługi malowania ścian, w przypadku stwierdzenia, że podłoże ściany jest przyczepne oraz stabilne można zrezygnować z gruntowania. Wówczas, wystarczy jedynie nałożyć farbę podkładową, z której to zrezygnowanie może wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi skutkami w postaci chropowatej powierzchni oraz niewyraźnego koloru. W przypadku malowania ścian jasnymi farbami na powłoce o ciemnym kolorze może oczywiście także dojść do sytuacji, w której ciemny kolor przebija się na powierzchnię. Co więcej, malowanie ścian farbą podkładową pozwala nie tylko wzmocnić podłoże ściany, ale także wyrównać chłonność, a także zmniejszyć poziom porowatości powierzchni.

Akcesoria malarskie

Po trzecie, pozostaje nam teraz jedynie przystąpić do samego procesu malowania, który to oczywiście trzeba przeprowadzać z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Warto przy tym także zaznaczyć, że z narzędzi trzeba korzystać w odpowiedni sposób, dzięki czemu będziemy mogli osiągnąć efekt w postaci dokładnie oraz estetycznie pomalowanych ścian. Ważne jest więc to, aby przed samym malowaniem wyposażyć się we wszelkie potrzebne do tego procesu akcesoria. Do malowania ścian nie wystarczy bowiem sama farba. Warto więc skorzystać z takich elementów, jak taśma do osłonięcia framug oraz do wyznaczenia linii pod sufitem.

Warto także postawić na takie rozwiązania, jak folia oraz taśma malarska, które to przydadzą się w celu zabezpieczenia powierzchni przed ubrudzeniem. Co do samych pędzli, najlepiej wyposażyć się w pędzle szerokie, które to służą do nakładania warstw farby na dużych powierzchniach, oraz w pędzle wąskie, które to oczywiście z kolei służą do malowania mniejszych powierzchni w postaci okolic wokół okien czy też drzwi. Ciekawe rozwiązanie stanowią także tak zwane krzywiki, z których korzysta się w celu pomalowania trudno dostępnych miejsc. Do tego dochodzą także wałki, wiaderko oraz plastikowa tacka.