Gdyby wymienić  prace remontowe, których próbujemy się podjąć samodzielnie, to malowanie ścian wewnętrznych z pewnością znalazłoby się na pierwszym miejscu. Wielu ludzi uważa, że nie jest to wyjątkowo skomplikowany proces, bo polega przecież na położeniu nowej farby, która ma odświeżyć wygląd pomieszczenia. Nic bardziej mylnego. Aby ściany rzeczywiście prezentowały się zjawiskowo, wiele uwagi poświęcić trzeba pracom przygotowawczym. O czym konkretnie mowa?

Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Jeżeli mowa o malowaniu wnętrz, to prace przygotowawcze podzielić można na 2 kategorie. W pierwszej z nich znajdziemy czynności związane z zabezpieczeniem pomieszczenia. Nie tylko przed ściekającą i rozpryskującą się farbą, ale także przed pyłem. Profesjonaliści zaczynają od wyniesienia mebli z remontowanego pomieszczenia lub umieszczają je na środku, z dala od ścian, w taki sposób, aby nie przeszkadzały i nie utrudniały dojścia do newralgicznych miejsc. Zarówno meble, jak i podłogi zabezpiecza się specjalistycznymi foliami.

Do zabezpieczenia posadzek zaleca się użycie folii grubszych. Pozwoli to uniknąć problemów z ewentualnym rozdarciem i odsłonięciem powierzchni. Pozostałe elementy remontowanego pokoju takie jak połączenia parapetów ze ścianami, czy listwy podłogowe zabezpiecza się taśmami. Można mieć zatem pewność, że nie dojdzie do zabrudzenia materiału, który nie miał być malowany.

Prace przygotowawcze to także wiele zadań związanych z przygotowaniem powierzchni samej ściany. Usunąć trzeba wszelkie nierówności, ubytki i pęknięcia. Warto także pomyśleć o gruntowaniu, które zapewni nowej farbie znacznie lepszą przyczepność. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wybór farb i narzędzi?

Żadna nawet najdroższa farba nie spełni swojej funkcji, jeżeli nie zostanie właściwie dopasowana do warunków, panującym w konkretnym pomieszczeniu. W pokojach dziennych, czyli w salonach i sypialniach, warto postawić na odporne na zabrudzenia farby ceramiczne. W kuchniach i łazienkach zdecydowanie najlepiej sprawdzą się hydrofobowe farby lateksowe. W przedsionkach, wiatrołapach i pokojach dziecięcych dobrą inwestycją okażą się farby odporne na zabrudzenia. Nie bez znaczenia są także wysokiej jakości narzędzia przeznaczone do malowania.

Aby zrozumieć, o czym mowa, należy uświadomić sobie, że cena standardowego pędzla do malowania oscyluje w granicach 25 zł, a tego profesjonalnego w granicach 100. Różnią się one przede wszystkim rodzajem zastosowanego włosia, które w przypadku pędzli tańszych, często odpada i pozostaje na malowanej powierzchni. Ta sam zasada dotyczy zresztą wałków malarskich.

Przed rozpoczęciem prac remontowych każdy inwestor ma pewne wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać idealnie pomalowane wnętrze. Aby marzenia te mogły zostać urealnione, warto skorzystać z usług najlepszych wykonawców, do których zalicza się firma remontowo-budowlana prowadzona przez Pawła Bajora. Jasno należy zatem podkreślić, że choć malowanie rzeczywiście może zostać wykonane samodzielnie, to efekty tych prac, prawdopodobnie będą akceptowalne, aczkolwiek znacząco mogą rozminąć się z tym, co planowaliśmy. Zatrudnienie specjalistów to gwarancja zaoszczędzonego czasu oraz wielu nerwów.