Drony to niezwykle nowoczesne i uniwersalne urządzenia. Coraz częściej sprawdzają się w wielu sektorach usług ułatwiając wykonywanie różnych zadań i polepszając efektywność oraz bezpieczeństwo pracy. Swoje zastosowanie znalazły również w dziedzinie nauki jaką jest geodezja. Dzięki możliwości zbierania danych z powietrza, urządzenia te zostały wykorzystane do procesów mapowania, modelowania 3d i badania ukształtowania terenu.

Mapowanie z drona - na czym polega?

Mapowanie to proces polegający na dokładnym ustalaniu umiejscowienia i odległości pomiędzy kolejnymi punktami w przestrzeni. Proces ten może dostarczyć zainteresowanym wszystkich niezbędnych informacji, które wykorzystywane są w procesach projektowania i układania planów zagospodarowania terenu oraz wielu innych. Przy zastosowaniu drona cały proces mapowania odbywa się z powietrza. Czy mapowanie z użyciem tych nowoczesnych urządzeń jest lepsze od mapowania metodami konwencjonalnymi? Tę kwestię wyjaśnia specjalista z firmy geodezyjnej Zenit:

Drony należą do bezzałogowych statków powietrznych, które niezastąpione są w szybkim pozyskiwaniu danych z powietrza, głównie z miejsc trudno lub w ogóle niedostępnych dla człowieka. Ponadto, drony są w stanie uzyskać wszelkie niezbędne dane w dużo krótszym czasie niż dzieje się to przy wykorzystaniu metod tradycyjnych. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych urządzeń, czas wymagany do przygotowania map 3d skraca się o połowę, niekiedy nawet o 75%.

Jak widać, zastosowanie dronów w sektorze geodezyjnym umożliwia mapowanie w sposób bezpieczny, szybki i bardzo dokładny.

Czym są ortofotomapy?

Tak naprawdę każdy z nas, często nieświadomie, miał styczność z ortofotomapą. Ortofotomapa to obraz terenu, który powstał w wyniku specjalnego przetworzenia zdjęć satelitarnych lub lotniczych. Ten rodzaj map wykonuje się zawsze w układzie płaskich współrzędnych, w skali szarości lub w barwach rzeczywistych. Każdy kto korzysta z programów, takich jak np. Google Maps, który można uruchomić w przeglądarce internetowej ma do czynienia z ortofotomapą. Mapa ta ukazuje się nam zawsze po uruchomieniu opcji tzw. widoku satelity. Do tworzenia właśnie takich i innych rodzajów map wykorzystuje się mapowanie z użyciem dronów.

Usługi firmy geodezyjnej Zenit

Firma Zenit działa na rynku usług geodezyjnych od roku 2012. Swoją siedzibę ma w Słupsku, w województwie pomorskim. Zenit zawsze dba o pełen profesjonalizm świadczonych usług i dokładność wykonywanych prac, do których pracownicy używają tylko i wyłącznie nowoczesnego sprzętu pomiarowego. Oprócz mapowania 3d geodeci pracujący w przedsiębiorstwie wykonują podziały nieruchomości i ich rozgraniczenia, dokonują wznowienia granic, pomiarów powykonawczych i oferują szeroko pojętą geodezyjną obsługę inwestycji. Uzupełnieniem oferty firmy są geodezyjne opracowania projektów technicznych.