Postawienie budynku na działce może mieć miejsce, jeśli teren realizacji będzie odpowiednio uregulowany formalnie. Aby tak się stało, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich pomiarów geodezyjnych, które stanowią ważny załącznik pozwolenia na budowę. Przy pomiarach nie ma miejsca na błędy, dlatego należy zlecić ich wykonanie uprawnionemu geodecie, który zrobi wszystko zgodnie z przepisami.

Sporządzanie map do celów projektowych.

Mapy do celów projektowych zawierają mapę sytuacyjną oraz wysokościową i dopiero na podstawie takiej mapy można wykonać projekt budowlany. Zawiera ona dwa elementy — część mapy opracowanej na aktualnej mapie zasadniczej oraz mapy zawierającej inne elementy jak ulice czy linie zabudowy. Powinna obejmować obszar o promieniu minimum 30 metrów od planowanej zabudowy. Wykonuje ją uprawniony geodeta, który aktualizuje mapę zasadniczą, tworzy kopię mapy zasadniczej, implikuje treść mapy do zasadniczej do mapy tworzonej w celach projektowych oraz kieruje mapę aż do uzyskania zatwierdzenia jej treści. Ważność takiej mapy jest tak długa, jak długo nie ulega zmianie obszar na niej naniesiony. Wszystkie te czynności geodezyjne wykona dla nas Usługi Geodezyjne Tomasz Kałużny, którego domeną są kompleksowe usługi geodezyjne oraz usługi kartograficzne.

Inwentaryzacja powykonawcza budynku.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza wykonywana jest po zakończeniu budowy danego obiektu. Ma ona na celu zgromadzenie aktualnych danych na temat ulokowania budynku oraz poszczególnych elementów jak parking czy wjazd. Obejmuje ona również obiekty liniowe jak sieci gazowe, elektryczne czy wodociągowe. Sporządzana przez geodetę dokumentacja obejmuje dane, z których pomocą naniesie się nowopowstałe obiekty na mapę zasadniczą. Inwentaryzację może przeprowadzić jedynie uprawniony geodeta posiadający stosowne uprawnienia z zakresu geodezji i kartografii. Geodeta dokonuje pomiaru bieżącego, uwzględniające obiekty liniowe zasypane, zwane znikającymi, których na późniejszym etapie zwyczajnie nie widać. Dokonuje także pomiaru końcowego, czyli finalnego pomiaru uwzględniającego tyczenie obiektów budowlanych.

Tyczenie obiektów budowlanych.

Zespół czynności geodezyjnych mających za zadanie wskazać położenie w układzie odniesienia, o charakterze trwałych lub tymczasowym, punktów o złożonym położeniu na realizowanym obiekcie, określa się mianem tyczenia obiektów budowlanych. Wytyczenia obiektu dokonuje się na mapie do celów projektowych, która jest ważnym elementem pozwolenia na budowę. Tyczenie obiektów budowlanych wykonuje się przed rozpoczęciem budowy, a efekt tyczenia powinien być zgodny z planem i zachowaniem obiektów istniejących względem realizacji. Tyczenie polega na ujęciu charakterystycznych punktów projektu, osi głównych budowlanych obiektów naziemnych i podziemnych oraz stałych punktów wysokościowych. Metod tyczenia jest kilka, jednak wykona je dla nas uprawniony geodeta. Tyczeniem obiektów budowlanych zajmuje się geodeta Usługi Geodezyjne Tomasz Kałużny.