Tynk cementowo-wapienny jest tradycyjnym rodzajem mieszanki, jaka często wykorzystywana jest do wykańczania powierzchni ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku. Taka zaprawa złożona jest z cementu, piasku, wody i budowlanego wapna. Niekiedy stosowane są też dodatki uszlachetniające. Wykonanie wspomnianych tynków oferuje m.in. firma budowlana Master-Bud. Zobacz, czym wyróżniają się mieszanki cementowo-wapienne i gdzie się je wykorzystuje.

Właściwości tynku cementowo-wapiennego

Wykonanie tynków cementowo-wapiennych to jedna ze specjalizacji firmy budowlanej Master-Bud. Takie zaprawy można aplikować na powierzchnie zarówno w tradycyjny sposób ręczny, jak i nowocześnie – maszynowo. Tynki maszynowe wybierane są np. przez pracowników wspomnianej wcześniej firmy. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, tynki cementowo-wapienne powinno aplikować się na powierzchnie, których wilgotność nie przekracza 3%.

Zaprawy tego typu wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie warunków atmosferycznych. Jednak nie zapewniają tak dobrej dyfuzji pary wodnej, jak np. tynki wapienne. Trzeba też dodać, że takie mieszanki długo schną. Niekiedy czas ten wynosi 4 tygodnie. Jednak liczba zalet jest zdecydowanie większa. Tynki cementowo-wapienne wyróżniają się dobrą paroprzepuszczalnością i elastycznością, a do tego współpracują z ruchami budynku (w niewielkim zakresie). Co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko pękania ścian. Materiał ten jest też trwały i odporny na biologiczną korozję.

Gdzie stosuje się tynki cementowo-wapienne?

Cementowo-wapienne zaprawy są stosowane zarówno jako ostateczne wykończenie ścian, jak i warstwa podkładowa. Można je aplikować np. na ceramikę lub beton, a rodzaj podłoża wpływa m.in. na to, jak będzie przebiegało tynkowanie. Czasem zachodzi konieczność tynkowania w jednym lub dwóch cyklach technologicznych. Mowa tu o cienkiej obrzutce i narzucie, czyli tynku właściwym. Gdy chcemy, aby ściana była gładka, specjaliści z firmy budowlanej Master-Bud z Borkowa w województwie pomorskim zalecają, by na tynk położyć gładź.

Tynki cementowo-wapienne są uniwersalne, co uznawane jest za jedną z ich największych zalet. Sprawdzą się wewnątrz obiektów budowlanych, a także na zewnątrz. Ponadto można je stosować w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność. Mowa tu np. o łazienkach i kuchniach. Zwykle są wykorzystywane w miejscach, gdzie znajduje się podłoże mineralne oraz gipsowe. Trzeba jednak podkreślić to, że tynków cementowo-wapiennych nie można kłaść na podkłady drewniane, metalowe i z tworzyw sztucznych, ponieważ ich przyczepność nie jest wystarczająca. W tym przypadku warto skontaktować się z pracownikami firmy Master-Bud, którzy podpowiedzą nam, jakie tynki wybrać do wymienionych powyżej podłoży.

Roboty wykończeniowe

Firma prowadzona przez Krzysztofa Sikorskiego, poza cementowo wapiennymi, wykonuje maszynowe tynki gipsowe i cementowe. Oferuje także szereg robót wykończeniowych. Należy do nich:

  • docieplanie i ocieplanie ścian,

  • docieplanie poddaszy,

  • układanie podłóg,

  • układanie glazury i innych płytek,

  • wykonywanie zabudowy z płyt g-k.

Przedsiębiorstwo działające od 2016 roku zajmuje się także instalacjami hydraulicznymi i elektrycznymi. Wszystkie zlecone mu prace realizuje w wyznaczonym terminie i z dbałością o najwyższą jakość.