Materiały budowlane – wyjątkowe właściwości ceramiki

Materiał partnera
2019-07-19

Ceramika należy do tej grupy materiałów budowlanych, które z powodzeniem używane są nie od setek, a od tysięcy lat. Jest to przede wszystkim materiał niezwykle uniwersalny, który zastosować można w wielu miejscach, bez obaw o względy wytrzymałościowe. Choć ceramika zdecydowanie najbardziej kojarzy się z dachówkami, spotkać można ją także jako materiał do murowania i wykańczania ścian. Jakie są najważniejsze cechy ceramiki i na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

Ceramika – najważniejsze właściwości

Warto zacząć od tego, że ceramika jest materiałem, pochodzącym ze środowiska naturalnego. To nic innego niż glina z dodatkiem kwarcu, wypalona w odpowiedniej temperaturze. To właśnie proces wypału nadaje jej wiele, tak bardzo pożądanych właściwości fizycznych. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o ogromnej wytrzymałości na trudne warunki środowiskowe, do których w pierwszej kolejności trzeba zaliczyć wilgoć oraz promienie ultrafioletowe. Historia budownictwa zna przypadki ceramicznych konstrukcji, które przetrwały w stanie nienaruszonym przez kilka tysięcy lat.

Ceramikę budowlaną zasadniczo można podzielić na dwie kategorie. W pierwszej grupie znajdują się elementy nośne takie jak cegły, a w drugiej zaś, elementy dekoracyjne takie jak płytki ścienne. Ze względu na swoje wyjątkowe walory estetyczne, produkty z wypalonej gliny doskonale sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz konkretnej konstrukcji. Najwyższą jakość ceramiki zapewnić mogą rodzinne manufaktury, które zajmują się tym procesem od pokoleń. Ceramika pochodząca z firm takich Ceramik 91 produkowana jest wyłącznie ze składników naturalnych bez dodatków ulepszaczy chemicznych. Na jakie zatem materiały warto zwrócić swoją szczególną uwagę?

Cegły i płytki ceramiczne

Wyróżniający się producenci słyną przede wszystkim z bardzo rozbudowanej oferty asortymentowej. Tak jest również i w tym przypadku. Inwestorzy mają do wyboru m.in. cegłę budowlaną ZMB, która przeznaczona jest do stosowania w murach konstrukcyjnych, zabezpieczenia ścian osłonowych, czy konstrukcji kominowych. Nie można także nie wspomnieć o możliwości zastosowania jej podczas wznoszenia ścian działowych i innych wewnętrznych. Bardzo zbliżonymi parametrami charakteryzuje się zresztą cegła typu ZMP.

Wszyscy ci, którym zależy na wyjątkowej, oryginalnej i ponadczasowej estetyce, powinni zainteresować się ofertą cegły ciętej w płytki przeznaczone do dekoracji. Ich zróżnicowana gama kolorystyczna umożliwia tworzenie niezwykle zjawiskowych wzorów i mozaik.  Warto także zapoznać się z atrakcyjną cenowo ofertą na cegłę dziurawkę, czyli ceramiczny element murowy drążony poziomo, przeznaczony do ścian działowych.


Opracowanie artykułu: