Zakup działki budowlanej to kosztowna inwestycja. Nic więc dziwnego, że przed podpisaniem wiążącej umowy, staramy się jak najdokładniej sprawdzić, jakie warunki na niej panują. Wiele terenów boryka się z problemem nadmiernej ilości wody, co ma określone, niekoniecznie pozytywne, skutki. Długotrwałe opady czy topniejący śnieg mogą bowiem powodować zalanie piwnicy, zastoiska wody czy nawet deformacje terenu. Melioracje, czyli odwodnienia działek, cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Co warto wiedzieć o usłudze tego typu?

Osuszanie terenu – postaw na profesjonalistów!

Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w osuszaniu terenów i odprowadzaniu nadmiaru wody nie tylko z działek budowlanych, ale też terenów rolniczych czy łąk. Potrzeba do tego dużej wiedzy, doświadczenia i – przede wszystkim- odpowiedniego sprzętu. Jednym z takich właśnie przedsiębiorstw jest Miro-Bud. Firma oprócz kompleksowych usług budowlanych oferuje również realizację zleceń związanych z melioracjami. Specjaliści zaproponują najlepsze rozwiązanie, podchodząc do każdego zadania w sposób indywidualny. Nadmiar wody z parceli można odprowadzić do rowu melioracyjnego, oczka wodnego lub stawu. Istnieje jednak więcej sposobów, by uzyskać optymalną wilgotność gleby. Wybór najbardziej odpowiedniego uzależniony jest od wielu czynników takich jak np. rodzaj podłoża, ukształtowanie powierzchni działki czy dostęp parceli do odpowiedniej infrastruktury osuszającej.

Odwodnienia liniowe

Technologia odwodnień liniowych jest obecnie bardzo popularna. Pozwala ona na kontrolę spływu wody z utwardzonych powierzchni. Dzięki jej zastosowaniu można skutecznie ograniczyć ilość kanalizacji deszczowych. Podstawowymi elementami odwodnień liniowych są korytka skrzynkowe i ruszty. Zaletą tego systemu jest to, że wymaga on jedynie płytkich prac ziemnych i prostego wyrównania powierzchni. Bardzo łatwo utrzymać go w czystości, co wpływa na dobrą wydajność odwodnienia tego typu.  Odwodnienia liniowe – w wielu przypadkach- pozwalają na bardzo szybkie i skuteczne odwodnienie terenu.

Odwodnienia punktowe

Odwodnienia punktowe coraz rzadziej stosowane są w celu odwodnienia terenu. Ich wykonanie jest skomplikowane i wiąże się z przeprowadzeniem kosztownych prac ziemnych. Metoda punktowa cechuje się dużą ilością spadków w wielu miejscach, które dodatkowo muszą być połączone z rozbudowaną kanalizacją deszczową. Powoli odchodzi się od takiego rozwiązania na rzecz odwodnień liniowych, których zalety zostały opisane powyżej.