Miejscem jego pracy jest kuźnia, a to co tam tworzy zachwyca niejednego miłośnika artystycznego rękodzielnictwa. Mowa oczywiście o kowalu, czyli rzemieślniku, którego pasja i miłość do metaloplastyki sprawiła, że spod jego ręki wychodzą niesamowite przedmioty użytkowe, dekoracyjne w postaci bram, kwietników, ogrodzeń czy świeczników. Proces tworzenia polega na artystycznej obróbce metalu, efektem czego są oryginalne i wyjątkowe elementy wykończeniowe. Jakie zastosowanie ma współczesna metaloplastyka?

Metalowa sztuka

W dzisiejszych czasach w wielu branżach znacząco wzrasta masowa, ujednolicona produkcja różnego rodzaju artykułów, nastawiona na ilość i wysoką wydajność a nie jakość i oryginalność. Z drugiej jednak strony wielu z nas szuka rozwiązań wyróżniających się spośród ogromu otaczających nas rzeczy. Takim produktami są te określane mianem „hand-made”, czyli ręcznie robionych. Dziedziną artystycznego rzemiosła jest z pewnością metaloplastyka, obejmująca różne techniki kowalstwa. Polega na wytwarzaniu przedmiotów podczas obróbki metalu ze szczególnym uwzględnieniem estetycznych walorów wykończeniowych detali. Kowal z niesamowitą precyzją i pasją wykonuje swoją pracę, której efektem są oryginalne i cechujące się unikatowością kompozycje.

Jak wynika z opinii specjalistów z Royal Steel, najczęściej używanymi surowcami są miedź, mosiądz, ołów, aluminium, ze względu na trwałość i wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, co ma ogromne znaczenie w przypadku produkowania bram i ogrodzeń. Obróbka odbywa się na dwa sposoby:

Na zimno –  m. in. kucie, piłowanie, cięcie, wiercenie, wykrawanie, wytłaczanie, łączenie przy pomocy lutowania lub spawania

Na ciepło, czyli obróbka z wykorzystaniem technik kowalstwa

Oprócz tego stosuje się odlewnictwo i grawerstwo.

Zastosowanie

Metaloplastyka to sztuka, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego. Bo któż z nas choć raz nie zatrzymał się podziwiając ogrodzenia okalające pobliskie domy? To właśnie płoty i bramy najczęściej wykonuje się tą techniką. Co więcej, cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem, mimo popularności nowoczesnych, panelowych ogrodzeń. Z metalu tworzy się również elementy wystroju wnętrz takie jak świeczniki, ramy luster, stojaki na butelki, wieszaki czy gazetniki, karnisze. W domu czy na balkonie może stanowić balustradę przy schodach. Metaloplastyka znajduje zastosowanie w ogrodzie w postaci kwietników, dekoracyjnych stelaży stołów czy krzeseł, a także donic na kwiaty. Firma Royal Steel wykonuje te produkty przy użyciu specjalistycznych urządzeń, dzięki temu cechują się precyzyjnym wykończeniem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest impregnacja.