Usunięcie budynku bądź innego obiektu budowlanego lub inżynieryjnego wymaga w niektórych przypadkach uzyskania stosownych pozwoleń. Dla zachowania wszelkich procedur bezpieczeństwa najlepiej wyburzenie zlecić profesjonalnej firmie działającej w tym zakresie. Specjaliści dopasują metodę dekonstrukcji do typu materiałów, z jakich wykonana jest budowla. Może odbyć się ona z wykorzystaniem materiałów wybuchowych albo ciężkich maszyn wyburzeniowych.

Formalności urzędowe

Przed przystąpieniem do wyburzenia budynku, niezbędne jest dokonanie szeregu procedur urzędowych, dzięki którym będzie można legalnie przystąpić do prac. Pozwolenie nie zawsze jest wymagane. Przy niektórych obiektach wystarczy zgłosić fakt zamiaru wyburzenia obiektu do odpowiedniej jednostki administracyjnej. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zawierają przepisy prawa budowlanego. Konieczność złożenia wniosku o pozwolenie na wyburzenie zaistnieje w przypadku, gdy budynek:

  • stoi zbyt blisko granicy działki,

  • jest wyższy niż osiem metrów,

  • stanowi obiekt zabytkowy.

Załatwieniem wszystkich spraw urzędowych może zająć się podmiot, któremu zostaną zlecone profesjonalne prace wyburzeniowe jedną z poniższych metod, na przykład firma budowlana Mega-Pol, mająca swoją siedzibę w Turowie.

Wyburzanie mechaniczne

Ma miejsce najczęściej przy dużych, murowanych obiektach. W celu zniszczenia budynku wykorzystuje się tak zwany sprzęt ciężki. Można do niego zaliczyć młot wyburzeniowy lub pneumatyczny, koparki z nożycami hydraulicznymi umożliwiającymi cięcie stalowych elementów konstrukcji, a także kruszenie elementów betonowych. To jeden z najszybszych i najbardziej efektywnych sposobów dekonstrukcji obiektów. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane w sytuacji, w której wyburzeniu ma ulec tylko część budynku (na przykład w konstrukcjach szeregowych). To zdecydowanie prostsza metoda, aniżeli wyburzanie ręczne. Wykorzystywane maszyny cechują się dużą mobilnością oraz wydajnością.

Wyburzanie minerskie

Ten rodzaj prac idealnie sprawdza się przy wysokich budynkach, które mają ponad 30 m – kominy przemysłowe, wieże etc. Wykorzystuje się różnego rodzaju materiały wybuchowe: trotyl, nitroglicerynę lub C4. Wcześniej należy jednak odpowiednio przygotować obiekt poprzez wstępne osłabienie, czyli: usunięcie szyb, ścianek, podcięcie prętów zbrojeniowych, odłączenie mediów i podkopanie fundamentów. Dopiero następnie rozmieszcza się w pionowych elementach nośnych oraz podstawie ładunki. Istotną rolę w wyburzaniu minerskim odgrywa umiejscowienie materiałów wybuchowych oraz odpowiedni i następujący po sobie czas ich eksplozji. Dzięki opracowanemu wcześniej planowi detonacja przeprowadzana jest w taki sposób, aby budynek zawalił się do środka w obrębie swojego obrysu. Dzięki temu obiekty znajdujące się w pobliżu nie są narażone na uszkodzenie.