Nowoczesne piece do ogrzewania domu są coraz wydajniejsze, łatwiejsze w obsłudze oraz bardziej ekologiczne. Nic więc dziwnego, że wiele właścicieli domów chciałaby dokonać wymiany swojego starego kotła. Czy można to jednak zrobić w domach ze starym kominem? Okazuje się, że jest to możliwe, poprzez modernizację komina i zamontowaniu odpowiednich wkładów kominowych. Na czym to dokładnie polega?

Dlaczego nowe kotły nie pasują do murowanych kominów?

Piece najnowszej generacji w porównaniu do tradycyjnych kotłów komorowych wytwarzają spaliny o znacznie niższej temperaturze. W takich warunkach skroplona para wodna miesza się z tlenkiem węgla oraz siarką, w wyniku czego powstają szkodliwe kwasy. Jak podkreśla kominiarz Marek Pauś konstrukcja starych przewodów dymowych nie jest kompletnie przystosowana do substancji tak agresywnych chemicznie. Wnikają one w cegły oraz zaprawę i niszczą ściany komina.

Jaki wkład kominowy wybrać?

To jaki wkład kominowy trzeba zamontować, jest uzależnione w głównym stopniu od rodzaju zastosowanego kotła grzewczego. Kotły na paliwa stałe wymagają wkładów kominowych ze stali żaroodpornej. Z kolei przy piecach olejowych, czy gazowych stosuje się już wkłady kominowe ze stali kwasoodpornej.

Jak przygotować stary komin do montażu wkładu kominowego?

W pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić drożność komina, czy przypadkiem nie ma w nim jakichś przewężeń spowodowanych np. puchnącymi cegłami. Następnie stary kanał kominowy jest dokładnie oczyszczony z nagromadzonych osadów. Trzeba też w miejscu podłączenia kotła rozkuć komin i przygotować miejsce na wprowadzenie trójnika oraz wyczystki z ociekaczem do odprowadzenia skroplin.

Kiedy jest możliwa taka modernizacja?

Należy pamiętać, że minimalna średnica okrągłego przewodu nie może być mniejsza niż 140 mm, więc wpuszczenie wkładu do murowanego komina możliwe jest tylko w kominach o przekroju większym niż 140 × 140 mm. Jeśli murowana instalacja ma przekrój prostokątny, wówczas stosuje się rury owalne.

Jak przebiega sam montaż?

W największym skrócie montaż wkładów kominowych polega na wpuszczeniu ich do starego przewodu kominowego. Wprowadzenie rur w odcinkach pionowych wykonuje się przy pomocy specjalnej linki z dolną poprzeczką. Na ten sznurek „nawlekane” są poszczególne rury i po połączeniu ze sobą opuszcza się je na dół komina. Przewody poziome montuje się zaś z pomocą sznurka, którym wciąga się wkład do wnętrza komina.