Windy osobowe jako wyposażenie budynków wielokondygnacyjnych pozwalają znacząco zwiększyć wygodę korzystania z takich obiektów. Łatwe przedostawanie się na poszczególne piętra to spore udogodnienie, należy jednak pamiętać o konieczności utrzymywania dźwigu w nienagannym stanie technicznym. Nierzadko wymagana jest jego modernizacja – dowiedz się więcej o takich usługach świadczonych przez SUAiD!

Jakie wymagania i normy musi spełniać winda osobowa?

Opisywane windy osobowe uznawane są według dyrektywy dźwigowej nr 2014/33/WE za wyroby skończone tylko w sytuacji, gdy ich montaż przebiegnie w sposób prawidłowy i zostaną one umieszczone w konkretnym obiekcie na stałe. To właśnie wymienione rozporządzenie jest głównym dokumentem branym pod uwagę zarówno przy budowie oraz instalacji wspomnianych dźwigów, jak i ich modernizacji, którą wykonuje SUAiD. Przy modyfikacji urządzeń do pionowego przenoszenia osób lub towarów niezbędne jest też dostosowanie się do norm PN-EN 81-1, PN-EN 81-20 i PN-EN 81-50.

Oprócz tego każda winda podlega tzw. procedurze oceny zgodności z wymienionymi wymogami. Po ich spełnieniu jest dopuszczana do użytku. Jeśli wybrany dźwig jest konstrukcyjnie nieprzystosowany do eksploatacji w sposób omówiony w dyrektywie nr 2014/33/WE i wspomnianych normach, rozwiązaniem jest przeprowadzenie jego profesjonalnej modernizacji. Należy ją także wykonać w sytuacji, gdy winda nosi ślady nadmiernego zużycia, została zdewastowana, stanowi zagrożenie dla użytkowników lub wymaga zwiększenia funkcjonalności.

Czynności realizowane przez SUAiD w ramach modernizacji wind osobowych

Prace przeprowadzane przez SUAiD związane z przystosowaniem dźwigu osobowego do obowiązujących obecnie przepisów mogą obejmować wiele czynności. Ich zakres uzależniony jest od stanu konkretnej windy. Najczęściej działania polegają na wymianie:

  • układu napędowego na model energooszczędny,

  • systemu sterowania i aparatury sterowej z kompletną instalacją elektryczną,

  • ogranicznika prędkości,

  • prowadnic, lin nośnych i przeciwwag,

  • drzwi szybowych na nowsze i wygodniejsze w użytkowaniu.

Ważną kwestią jest ponadto montaż dodatkowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo podczas eksploatacji dźwigu. Jak wskazują eksperci z SUAiD, w ramach takich usług wykonywana jest instalacja urządzeń do zjazdu awaryjnego przy zaniku napięcia, a także kurtyny świetlnej czy aparatów chwytnych dwustronnego działania.

Warto przy tym pamiętać, że przesłankę do modernizacji windy osobowej stanowi nierzadko zbyt mała jej funkcjonalność. W takim wypadku specjaliści z SUAiD proponują zwiększenie zarówno udźwigu, jak i powierzchni użytkowej kabiny. Możliwe jest też zamontowanie szerokich drzwi szybowych i dostosowanie dźwigu do jego eksploatacji przez osoby niepełnosprawne.