Firma STM-PRO z Krakowa oferuje szerokie usługi w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych w różnych budynkach, od tych użyteczności publicznej począwszy, na sklepach, biurowcach czy apartamentowcach kończąc. Klienci prosić mogą zatem między innymi o konserwację sprzętu gaśniczego, przeglądy gaśnic, wdrażanie systemów gaszenia, a także o opracowywanie instrukcji bezpieczeństwa w danych obiektach. Ważne są również rozwiązania w zakresie sygnalizacji pożaru, o czym szerzej specjaliści STM-PRO opowiadają w dalszych częściach artykułu.

Czym jest System Sygnalizacji Pożaru?

Systemy sygnalizacji pożaru (SAP lub SSP) to różne rozwiązania techniczne, które wdraża się w budynkach mieszkalnych, gospodarczych, publicznych, komercyjnych i przemysłowych w celu wykrywania nawet najmniejszych zagrożeń pożarowych. Specjaliści z firmy STM-PRO wyjaśniają, że najlepsze z nich prócz sygnalizowania niebezpiecznych zdarzeń pozwalają również zdalnie powiadamiać odpowiednie służby wraz z dodatkowym wykonywaniem licznych funkcji sterujących. Oznacza to, że systemy sygnalizacji pożaru umożliwiają nawet sprawną ewakuację i zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia. Możliwe jest to między innymi dzięki ich powiązaniu np. z monitoringiem CCTV, alarmami oraz zautomatyzowanymi instalacjami gaszenia. Gdzie najczęściej montowane są tego typu systemy? Jak tłumaczy jeden z pracowników firmy STM-PRO:

Systemy Sygnalizacji Pożaru bezsprzecznie powinny być montowane w obiektach komercyjnych, przemysłowych oraz publicznych, czyli tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu oraz podwyższone zagrożenie pożarowe. Ponadto nie powinno ich zabraknąć wszędzie tam, gdzie ważna jest ochrona cennych przedmiotów i drogiego wyposażenia. W instalacje SSP/SAP inwestują zatem właściciele serwerowni, muzeów czy też magazynów.

Specjaliści od zabezpieczeń pożarowych z Krakowa dodają, że obiekty, w których obligatoryjnie wymagany jest system sygnalizacji pożaru SSP, zostały wymienione szczegółowo w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (z dnia 12 kwietnia 2002 r.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Z czego składa się System Sygnalizacji Pożaru?

Systemy sygnalizacji pożaru składają się z licznych elementów i dostępne są w zestawach produkowanych przez wielu światowych producentów. Firma STM-PTO wykorzystuje głównie akcesoria marek Bosch, Polon-Alfa, Aritech, Esser oraz Schrack, które spełniają restrykcyjne branżowe normy, w tym te PN-EN, ISO oraz DIN. Można z nich stworzyć instalacje SAP/SSP:  konwencjonalne –

przeznaczone do niedużych bądź średnich wielkości pomieszczeń, gdzie zapewniają wykrycie pożaru z dokładnością do jednej linii dozorowej; bądź też adresowalne – dostosowane są do użytku w dużych budynkach, gdzie pozwalają na sprawne i bezzwłoczne wykrycie ognia z dokładnością, co do jednej czujki.

Jeśli chodzi zaś o elementy, które mogą wchodzić w skład systemu sygnalizacji pożaru, wymienić należy:

  • centralę systemu;

  • ręczne ostrzegacze pożarowe (ROP);

  • sygnalizatory (tzw. syreny);

  • moduły sterujące i monitorujące;

  • czujki: optyczne dymu, jonizacyjne, ciepła (temperatury), płomienia, multisensorowe, zasysające;

  • zasilacze pożarowe i akumulatory.

Dobór wymienionych elementów musi jednak odbyć się tak, by doskonale odpowiadały one typowi budynku, jego powierzchni, kubaturze i innym własnościom technicznym. Tym samym firma STM-PRO przed montażem oraz uruchomieniem systemów sygnalizacji pożaru zawsze wykonuje specjalistyczny audyt.