Czy wiesz, że instalacja elektryczna jest jednym z najważniejszych elementów, decydujących o bezpieczeństwie i komforcie mieszkania w danym miejscu? Współczesne urządzenia, naszpikowane są bowiem skomplikowaną elektryką, więc wymagają stałego zasilania o określonych parametrach. Obecnie, instalacje różnią się od tych sprzed kilkunastu lat. Przeczytaj,  w jaki sposób powinien przebiegać montaż, by wszystko sprawnie funkcjonowało.

Kilka słów o instalacji elektrycznej

Najprościej definiując, instalacja elektryczna to zespół współpracujących ze sobą elementów elektrycznych, których głównym zadaniem jest doprowadzenie energii z sieci rozdzielczej do odbiorników. Warto zaznaczyć, że wytyczne odnośnie jej montażu są uregulowane prawnie. Przepisy prawa budowlanego stanowią bowiem, że jej montażem zająć się może wyłącznie uprawniona do tego osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Usługi tego typu oferuje Firma Usługowo – Handlowa Elbudpol, prowadzona przez Wiesława Małka. Przedsiębiorstwo wyróżnia się ogromnym doświadczeniem w branży i profesjonalnym – i przede wszystkim indywidualnym - podejściem do każdego zlecenia.

Instalacja elektryczna – od czego zacząć?

Jednym z pierwszych i najważniejszych zadań, które należy zrealizować jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac, jest obliczenie zapotrzebowania na moc elektryczną w danym mieszkaniu czy obiekcie. Pod uwagę należy więc wziąć: specyfikę danego budynku, liczbę użytkowników, specyfikę zasilania oraz przewidywaną ilość i rodzaje sprzętów RTV i AGD. Warto zaznaczyć, że oprócz przyłączy w domu, należy wziąć także tych zewnętrznych. Dzięki temu w przyszłości można w komfortowy sposób rozplanować rozmieszczenie gniazd elektrycznych, a w przyszłości - uniknąć problemów, związanych z przeciążeniami sieci.

Co jest szczególnie ważne podczas montażu instalacji elektrycznej?

Od sposobu montażu instalacji elektrycznej, zależy sposób jej funkcjonowania w kolejnych latach. Nie ulega więc wątpliwości, że powinno być to zrobione jak najdokładniej, a każdy aspekt powinien być dobrze zaplanowany. Warto zaznaczyć, że szczególnie ważną rolę pełnią w tym przypadku przewody. Obecnie używane są przewody z miedzianą żyłą. Wynika to z faktu, że te wykonane z aluminium znacznie gorzej przewodzą prąd, a także ulegają utlenieniu. Istotny jest też przekrój przewodów, który musi być dopasowany do obciążenia. Za duży generuje bowiem bardzo duże koszty za prąd, a za mały prowadzi do przegrzewania się i uszkodzenia instalacji, co w skrajnych przypadkach może grozić nawet pożarem. Niemniej jednak, profesjonaliści, zawsze służą fachową radą i starają się jak najlepiej dopasować wszystkie elementy.