Ogrzewanie z wykorzystaniem kotła gazowego to jedno z najchętniej stosowanych rozwiązań przez właścicieli domów jednorodzinnych. Niski koszt paliwa w połączeniu z bezobsługowym piecem daje możliwość stworzenia niezwykle wygodnej instalacji centralnego ogrzewania. Niezbędne jest odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów układu i szereg innych prac przy montażu ogrzewania gazowego. Jak wygląda ten proces krok po kroku?

Projekt instalacji i rozmieszczenie rur

Zanim fachowcy przystąpią do prac związanych z montażem ogrzewania gazowego, niezbędne jest przygotowanie projektu takiej instalacji. Głównym elementem układu są przewody w postaci rur, które rozmieszcza się zarówno w budynku, jak i poza nim. Na zewnątrz obiektu poprowadzone muszą zostać tzw. rury przyłączeniowe. To dzięki nim gaz trafi do instalacji wewnętrznej z zewnętrznego źródła, np. istniejącej już sieci. Zanim jednak paliwo pozwoli ograć pomieszczenia w budynku, wspomniane rury przyłączeniowe muszą zostać zakończone specjalnym zaworem głównym.

Pozwala to w razie awarii sieci lub instalacji zewnętrznej odciąć dopływ gazu do budynku i tym samym zapobiec pojawieniu się zagrożenia. Ułożenie rur przy ogrzewaniu gazowym, które będzie pracą zrealizowaną zgodnie z założeniami projektowymi, to zadanie, jakim zajmie się firma Dariusz Dusza PHU Dmd. Usługi fachowców dotyczą jednak nie tylko przygotowania przewodów pod instalację zewnętrzną i wewnętrzną, ale też montażu kotła gazowego. Co warto o nim wiedzieć?

Jak dobrać właściwy kocioł gazowy do ogrzania domu?

Oprócz wspomnianych już rur, kluczowym elementem ogrzewania gazowego jest kocioł. Przy jego wyborze pod uwagę trzeba wziąć wydajność urządzenia. Moc kotła gazowego, która nie przekracza 30 kW, daje możliwość umieszczenia go w dowolnym pomieszczeniu w domu. W ten sposób inwestor nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z budową kotłowni. Kocioł powinien też gwarantować pełną obsługę instalacji centralnego ogrzewania, co oznacza również efektywne podgrzewanie wody użytkowej.

W takim wypadku doskonale sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny. Powinien być on również przygotowany z wytrzymałych materiałów. Zalicza się do nich stal w wariancie kwasoodpornym. Po ustaleniu projektu ogrzewania gazowego dla domu, wykonaniu przyłącza, ułożeniu rur i innych elementów instalacji, a także wyborze kotła, jednym z ostatnich etapów jest dobór grzejników do pomieszczeń. Po wykonaniu układu przeprowadzana jest próba szczelności i ogólna kontrola, która – jeśli nie wykaże nieprawidłowości – daje możliwość rozpoczęcia korzystania z wydajnej i oszczędnej instalacji ogrzewania gazowego.