Prefabrykowane skrzynki sterownicze są podstawą do stworzenia systemu zarządzania wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca. Tego typu rozwiązania stosuje się powszechnie na halach przemysłowych w tym produkcyjnych, by zautomatyzować pracę oraz zabezpieczyć działanie maszyn. Systemy buduje się z bazowej skrzynki i kompletuje sterownikami według potrzeb. Szafy sterownicze dostarczy i zamontuje wraz z niezbędnymi układami firma Synerga.

Do czego służą szafy sterownicze?

Sprawne i bezpieczne zarządzanie pracą maszyn oraz instalacjami czy podzespołami w zakładach przemysłowych jest możliwe dzięki umieszczeniu urządzeń kontrolnych w jednej skrzynce. Montuje się je na miejscu i dostosowuje do konkretnych warunków produkcyjnych czy innych. Prefabrykowane szafy sterownicze składają się z jednego łącznika niskonapięciowego. Dopiero podczas montażu wyposażone są w układy:

  • sterownicze;

  • pomiarowe;

  • zabezpieczające.

Ten system umożliwia kierowanie za pomocą urządzenia nie tylko poszczególnymi maszynami, ale całym systemem. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w automatyce przemysłowej, bo w jednym miejscu znajdują się wszystkie włączniki i regulatory do sterowania natężeniem pracy urządzeń. Szafy sterownicze mogą służyć do zarządzania maszynami: pneumatycznymi, elektrycznymi, elektronicznymi oraz elektromechanicznymi.

Dopasowana szafa sterownicza do danych warunków przemysłowych

Każdy zakład będzie potrzebował własnych rozwiązań systemowych. Jak mówi pracownik firmy Energa:

szafy sterownicze wykonuje się często z komponentów dostarczonych przez klienta, by zoptymalizować działanie do konkretnych warunków przemysłowych.

Z tego względu, oprócz instalacji aparatury kontrolnej w skrzynce należy też wybrać miejsce i sposób jej ulokowania. Dostępne są warianty wolnostojące, natynkowe lub umieszczanie na specjalnym cokole. Ważny jest przy tym wygodny dostęp pracownika odpowiedzialnego za kontrolę oraz uniemożliwienie go osobom do tego niepowołanym.