Zgodnie z przepisami prawa każdy dom powinien mieć instalację wentylacyjną, która odpowiada za odprowadzanie zużytego powietrza, nieprzyjemnych zapachów oraz nadmiaru pary wodnej. Nieprawidłowa wymiana powietrza skutkuje zbieraniem się skroplonej pary wodnej na oknach i parapetach, a w konsekwencji – pojawieniem się grzyba i pleśni. Aby uniknąć tego przykrego scenariusza, możesz zastosować wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Sprawdź, dlaczego zadanie to warto powierzyć fachowcom z firmy Cawik Jarosław Markowski z miejscowości Wysokie Mazowieckie na terenie województwa podlaskiego.

Montaż rekuperacji – kiedy warto?

Montaż systemów rekuperacji może być doskonałym sposobem na oszczędzanie energii i pieniędzy. Ich działanie polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego i wykorzystywaniu go do wstępnego ogrzania powietrza nawiewanego, co zmniejsza ilość energii potrzebnej do ogrzania lub schłodzenia budynku. Jest to szczególnie korzystne w budynkach o wysokim współczynniku wentylacji, takich jak kuchnie komercyjne lub fabryki.

Na system rekuperacji składają się specjalne kanały wentylacyjne, kratki wywiewne i nawiewne, oraz rekuperator (instalacja nie wykorzystuje kominów). Jeżeli chcesz zaoszczędzić dodatkowe koszty, związane z przystosowaniem posesji do potrzeb wentylacji grawitacyjnej, rozważ montaż rekuperacji na etapie budowy domu, kiedy nie ma jeszcze wylewek i tynków. Dzięki temu ekipa instalatorska z łatwością rozłoży kanały wentylacyjne i wykona nawierty pod anemostaty. Jak wskazuje ekspert z firmy Cawik:

Instalacja rekuperatora, kratki wyrzutni oraz czerpni, powinna nastąpić po zakończeniu prac pylących.

Po zamontowaniu wszystkich elementów instalacji fachowcy przeprowadzają próbę uruchomienia systemu oraz sprawdzają jego szczelność i wydajność.

Gdzie zamontować rekuperator – poddasze czy piwnica?

Podczas instalacji rekuperatora ważne jest, aby dokładnie rozważyć jego lokalizację. Powinien on być umieszczony w miejscu o dobrym przepływie powietrza, np. w pobliżu wlotu lub wylotu powietrza, z dala od źródeł ciepła lub wilgoci. Ponadto należy upewnić się, że rekuperator jest bezpiecznie zamontowany i ma odpowiedni prześwit umożliwiający dostęp konserwacyjny.

Pomieszczenie wydzielone pod montaż rekuperatora powinno być susze i stosunkowo ciepłe – temperatura nie może spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. W przypadku niższych wartości może dojść do zamarznięcia skroplin. Jeżeli zdecydujesz się na montaż urządzenia na poddaszu, pamiętaj zatem o wykonaniu odpowiedniego ocieplenia i szczelne zaizolowanie kanałów wentylacyjnych.

Warto zaznaczyć, że rekuperatory pracują praktycznie bezgłośnie. Powierzając wykonawstwo systemu fachowcom możesz mieć pewność, że praca urządzenia nie będzie przeszkadzać domownikom. Jednostki centralne mogą mieć różną budowę, która wpływa na wybór miejsca instalacji. W domach o ograniczonej przestrzeni świetnie sprawdzą się rekuperatory podsufitowe zawieszane. Jeżeli masz do dyspozycji większe pomieszczenie gospodarcze warto zdecydować się na model montowany na podłożu.