Manufaktura Wrocławska Tomasz Olszewski to firma, która specjalizuje się w montażu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w domach jednorodzinnych i obiektach przemysłowych.

W niniejszym artykule skupimy się na rekuperacji, która z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie. Wynika to z wprowadzanych nowych warunków technicznych dla budynków, ekonomii i wysokiego komfortu użytkowania.

Czym jest rekuperacja?

Mianem rekuperacji w instalacjach wentylacyjnych określa się wentylację mechaniczną z funkcją odzysku ciepła. Większość starszych budynków wyposażona jest w wentylację grawitacyjną, która ma sporo wad. Jedną z nich jest duża utrata ciepła, które wyciągane jest z budynku bez żadnej kontroli czy możliwości dalszego wykorzystania, skutkiem czego są wysokie koszty ogrzewania. Z kolei w nowoczesnym budownictwie mamy coraz to lepsze materiały budowlane, większą szczelność budynków ale i problem z gromadzeniem się nadmiaru wilgoci. Jak tłumaczy specjalista z Manufaktury Wrocławskiej:

Rekuperacja łączy w sobie dwie funkcje: umożliwia wymianę powietrza w budynku i odzyskanie energii cieplnej produkowanej w domu, która w wyniku działania rekuperatora, przekazywana jest do powietrza wprowadzanego do budynku. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i w zasadzie najskuteczniejsze przy dzisiejszym sposobie budowania. Jest to proces kontrolowany, a sercem takiej instalacji jest jednostka centralna - rekuperator. Instalacja rekuperacji zmniejsza koszty ogrzewania budynku, pilnuje parametrów i jakości powietrza. Dzięki niej nie dopuścimy do nadmiaru wilgoci w domu, duszności w pomieszczeniach czy wysokich rachunków na ogrzewanie. Wentylacja z rekuperacją jest więc systemem energooszczędnym polecanym nie tylko dla nowoczesnych, ale i modernizowanych domów jednorodzinnych czy obiektów przemysłowych”.

Firma zaprojektuje i wykona kompletną instalację wentylacyjną z funkcją odzyskiwania ciepła. Zadba o każdy szczegół i stworzy komfortowe środowisko w pomieszczeniach.

Jak działa rekuperacja?

Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oparte jest na przekazywaniu energii – ciepła z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego w tzw. wymienniku rekuperatora. Proces ten to odzysk energii cieplnej przy jednoczesnej wymianie powietrza w domu na świeże.

Instalację można wyposażyć w dodatkowe funkcjonalności (urządzenia, akcesoria), które sprawią jeszcze większy komfort użytkowania, a przede wszystkim zwiększą efektywność instalacji.

Instalacja rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) powinna być dobrze policzona, zaprojektowana i wykonana - skrojona na miarę. Dla każdego budynku jest inna, powinna spełniać wymogi techniczne i oczekiwania klienta w zakresie wyposażenia jednostki centralnej i stosowanych materiałów. Instalacja nie powinna generować dużego hałasu, który miałby wpływ na komfort domowników.

Osoby zainteresowane rekuperacją – projektem, montażem, serwisem jak i samym zakupem materiałów zapraszamy do kontaktu. Firma posiada duże doświadczenie w realizacjach instalacji zarówno z jednostką centralną jak i rekuperatorami decentralnymi.