Wiązki elektryczne wykorzystywane są przy różnego rodzaju urządzeniach, sprzętach, czy instalacjach. Złożone projekty związane z nimi, są realizowane na potrzeby motoryzacji, elektroniki, budownictwa, czy szeroko pojętego instalatorstwa oraz przemysłu lekkiego i ciężkiego. Jak są tworzone zatem wiązki elektryczne będące jednym z setek elementów danej konstrukcji? Dzisiaj najczęściej powstają one w usłudze co-manufacturingu!

Czym jest co-manufacturing?

Co-manufacturing to usługa outsourcingowa, która polega na przeniesieniu części procesu produkcyjnego, na inną zewnętrzną firmę. Inwestor zatem tworzy określony projekt i zamiast budować własne działy zajmujące się najczęściej bardzo specjalistycznym działaniem, zleca je na podstawie kontraktu innej firmie. Dzisiaj co-manufacturing może zatem polegać na szeroko pojętej usłudze montażu lub podmontażu produktów z komponentów pochodzących od różnych dostawców. Wielokrotnie przy tym firma przyjmująca zlecenie kooperuje w zakresie tworzenia podzespołu określonego produktu, w ramach zarówno działań montażowych, jak i projektowych!

Co-manufacturing „elektryczny”

Co-manufacturing jest ważny między innymi w szerokiej dziedzinie elektryki i elektroniki. Tu z firmami tworzącymi np. wiązki elektryczne współpracują producenci maszyn i aut, urządzeń przemysłowych, rolnych i ogrodniczych, a nawet budowlanych, firmy energetyczny, czy pracownie instalatorskie, wytwórcy urządzeń automatyzujących oraz monitoringu. „Beneficjentów” usług co-manufacturingu wiązek elektrycznych może być zatem bardzo wielu. Na czym jednak polega to działanie? Przede wszystkim na lutowaniu, cynowaniu kabli, na precyzyjnym ich cięciu, na krimpowaniu przewodów, na montażu wiązek, kostek i konektorków, czy też na łączeniu prostych wiązek. Najlepsze firmy gwarantują również wykonywanie wiązek w opaskach, rurach karbowanych, oraz w oplocie z PVC, wraz z zabezpieczeniem wiązek oraz drukowaniu napisów na kablach. Taką ofertę przedstawia w Polsce firma WIRINGS, która dodatkowo jest w stanie etykietować, pakować i kompletować wiązki na życzenie klienta. Z pełnym zakresem usług i rozwiązaniami technologicznymi tej pracowni zapoznasz się na dedykowanej stronie www.

Zalety rozwiązania co-manufacturingu

Przeniesienie części produkcji danych elementów ostatecznego wyrobu – np. samochodu – na inne podmioty, pozwala uzyskać olbrzymie oszczędności, zarówno w procesie produkcyjny i projektowych, jak i na infrastrukturze przemysłowej. Co-manufacturing to również optymalizacja czasu montażu, czy produkcji danego elementu, co świetnie pokazuje branża elektryczna. Inżynierowi z firm zewnętrznych lepiej przeprowadzają określone procesy, od zwykłych pracowników, którzy zajęliby się produkcją bez co-manufacturingu. Usługa ta jest dzisiaj zatem ceniona na rynku, a taki model biznesowy pozwala wkraczać w nowy wymiar jakości. Wielokrotnie dzięki współpracy różnych podmiotów ze sobą, tworzone są niepowtarzalne, a wręcz odkrywcze produkty…