Domy z bali są bardzo popularne, jednak aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszę być także dobrze izolowane. Drewno jest materiałem, który pod wpływem wilgoci może kurczyć się lub pęcznieć, więc wymiary poprzecznych bali używanych do konstrukcji domów drewnianych lekko się zmieniają w ciągu całego roku. Podczas wysychania drewna mogą więc pojawić się nieszczelności. Dom z bali należy więc odpowiednio uszczelnić i właśnie dlatego stosuje się zabieg mszenia.

Mszenie - jak przebiega ?

Mszenie jest zabiegiem stosowanym przez ludzi od wielu wieków. Dawniej do mszenia używany był mech, stąd też nazwa tego zabiegu. Jak mówi nam ekspert firmy Mszenie Domów Drewnianych Dawid Obrzut,  obecnie do mszenia nie używa się mchu, ale stosuje się wełniankę. Wełnianka nie jest zrobiona z wełny, ale z strużyn świerkowych, które są razem w odpowiedni sposób skręcane i wypełnia się nimi szczeliny w domach z bali. Skręcone w warkocze wełnianki nazywane są skrątkami. Mszenie jest zabiegiem, który wykonuje osoba znana jako mszoc, msorz lub mechooptyk. Skrątki umieszcza się na miejscu ręcznie, a następnie ściśle upycha przy pomocy trzósła (trząsła) - specjalnego, ciężkiego narzędzia wykonanego z metalu. Jest to pracochłonne zadanie,  mszenie domu zajmuje sporo czasu. Mszoc jeszcze przed wkładaniem wełnianki bale zazwyczaj są klinowane, dzięki temu łatwiej można wepchnąć w nie wełniankę.

Prawidłowe mszenia budynków

Mszenie domów z bali to szereg zalet, przede wszystkim w ten sposób poprawiana jest izolacja budynku i eliminowane są wszystkie szczeliny. Stosowanie drewnianej wełenki sprawia, że zachowuje się naturalne właściwości drewna - w domu z bali drewnianych tworzy się unikatowy mikroklimat, ponieważ drewno samoczynnie reguluje wilgotność powietrza. Do tego dochodzi aspekt wizualny, mszenie jest zabiegiem który wpływa na wygląd budynku, fantazyjnie poskręcane warkocze są charakterystyczną cechą starych domów z bali. Jednak, aby mszenie przynosiło korzyści musi zostać wykonane prawidłowo. Na jakie aspekty należy koniecznie zwrócić uwagę?

  • Podczas mszenia należy klinami rozbijać szpary między belkami, aby łatwiej było wsunąć materiał i utrzymać go na miejscu.
  • Mszenie wewnętrzne musi być połączone z zewnętrznym, inaczej będzie ono wypadało. Niedoświadczone ekipy często sugerują swoim klientom, że ze względu na technologię budowni niemożliwe jest wykonanie mszenia za jednym podejście, jednak nie jest to prawdą - prawidłowo wykonanie mszenie musi być ze sobą połączone.
  • Skrątki muszą być dobrze skręcone, a do tego potrzeba doświadczenia oraz wiedzy na temat odpowiedniego przygotowania wełenki. Do wykonania ocieplenia domu z bali wybierać należy osoby z doświadczeniem, które szkoliły się w tej sztuce mszoca.