Dobrze zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna jest niezmiernie ważna i to nie tylko z powodów czysto użytkowych. Kluczowe jest także nasze bezpieczeństwo, ponieważ poważniejsze awarie elektryczne mogą doprowadzić nawet do pożaru. Na co więc trzeba zwrócić szczególną uwagę przy montażu instalacji elektrycznej? Jakich błędów należy unikać? Poniżej przedstawiamy kilka porad elektryka, które mogą się okazać przydatne.

Plan instalacji

Przemyślana i dobrze zaplanowana instalacja elektryczna z pewnością ułatwi pracę elektrykowi, ale także i zaoszczędzi nasze pieniądze. Każda późniejsza przeróbka jest bowiem zdecydowanie kosztowniejsza, niż prace elektryczne prowadzone na etapie stanu surowego. W projekcie trzeba umieścić nasze przyszłościowe usługi, typu monitoring, inteligentny dom itp.

Odpowiednia ilość gniazd elektrycznych

Jeżeli wspomniany wcześniej plan instalacji został przygotowany w sposób rzetelny, to jest większe prawdopodobieństwo, że w domu nie zabraknie nam gniazdek. Plątanina kabli i leżące przedłużacze z pewnością nie dodają uroku wnętrzu. Późniejsze zamontowanie gniazdek też jest bardziej pracochłonne.

Prawidłowo poprowadzone przewody

W każdym domu są ułożone setki metrów przewodów elektrycznych. Ze względów bezpieczeństwa cała instalacja elektryczna musi być poprowadzona w sposób uporządkowany i z zachowaniem określonych zasad. Przewody powinny być układane poziomo lub pionowo pomiędzy wszystkimi punktami elektrycznymi, takimi jak: puszki, gniazdka, wyłączniki, przyłącza instalacji oświetleniowych itp. To umożliwi późniejsze odtworzenie trasy przebiegu przewodów podczas remontów. Zaleca się też, aby wszyscy elektrycy, w tym i z firmy Elwit Witold Milczarczyk puszczali przewód pomiędzy puszkami w odległości ok. 30 cm od powierzchni sufitu. W przypadku prowadzenia przewodu tzw. techniką od gniazdka do gniazdka należy zachować około 30 cm odstęp od krawędzi podłogi. Z kolei odległość przewodów od okien, framug drzwi, czy kątów powinna wynosić minimum 15 cm.

Przemyślana Ilość obwodów

Należy w sposób rozsądny tworzyć niezależne obwody elektryczne. Z pewnością nie może być ich zbyt mało. Łatwo sobie wyobrazić co mogłoby się stać, gdyby na całym piętrze znajdował się tylko jeden obwód elektryczny. Krótkie spięcie w gniazdku automatycznie wyłączałoby zasilanie we wszystkim pomieszczeniach na tym poziomie. Obecnie w każdym domu jest coraz więcej różnego rodzaju sprzętu elektrycznego, więc awaria jednego z nich może doprowadzić do wyłączenia reszty. Wskazane jest więc rozdzielenie ich zasilania na większą ilość obwodów elektrycznych.