Podjęcie decyzji o zbudowaniu własnego domu jest jednym z najważniejszych wyborów w naszym całym życiu. Z racji tego, że jest to bardzo ważna decyzja, musimy dopilnować, aby wszystko przebiegało prawidłowo. Na początek, zanim przystąpimy do prac budowlanych, konieczny będzie wybór odpowiedniego projektu lub zlecenie jego wykonania. Projekt musi zawierać wszystkie elementy, które będą niezbędne dla mieszkańców domu. Zatem o czym trzeba pamiętać i na co należy zwrócić uwagę podczas wykonywania lub wyboru projektu domu?

Dopasowanie wielkości budynku do rozmiarów działki

Jeżeli posiadamy już działkę, na której zamierzamy zbudować dom powinniśmy upewnić się, czy teren objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W sytuacji, gdy tak jest to wybór projektu domu ograniczony zostaje przez zapisy w nim umieszczone. Dokument ten ma w sobie informacje dotyczące liczby kondygnacji budynku, wysokość budynku, szerokość elewacji frontowej, a także rodzaj pokrycia dachu i kąt nachylenia połaci. W sytuacji, gdy działka nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, wówczas zadaniem inwestora jest wystąpienie z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Dopiero po otrzymaniu zwrotnej decyzji, którą wydaje lokalny wydział związany z budownictwem, można zacząć szukać projektu zgodnego z warunkami widniejącymi na otrzymanej decyzji.

Jeśli szukamy gotowych projektów ważne jest to, aby wziąć pod uwagę wielkość działki. Zazwyczaj bywa tak, że wybór projektu domu o dużej powierzchni na małej działce będzie skutkował jego odrzuceniem. Dysponując małą działką dobrze jest wyszukać odpowiedni dla nas projekt domu piętrowego lub projekt domu z poddaszem użytkowym. W ten sposób zyskamy potrzebną nam powierzchnię mieszkalną, a przy tym nie będziemy musimy przeznaczać na budowę domu dużej części terenu.

Kolejne kroki w wyborze projektu domu i dodatkowe elementu domu

Gdy spełnimy wszystkie wymagania dotyczące zgodności projektu do lokalnych warunków, można wybierać właściwy projekt domu. Najczęściej podczas wyboru projektu będziemy kierować się względami finansowymi. Na cenę zbudowania domu i koszt związane z jego późniejszym utrzymaniem wpływ ma wiele czynników. Zasada jest prosta, im dom będzie mniejszy i bardziej zwarty, tym taniej będzie go zbudować i utrzymać. Wybór dodatkowych elementów w zarysie budynku sprawi, że nie tylko wzrosną koszty projektu, lecz również jego zbudowanie okaże się kosztowniejsze.

Podczas wyboru projektu domu warto również zastanowić się nad tym, czy budynek ma posiadać piwnicę lub garaż. Biura projektowe, jak np. Pracownia Projektowa z Klasą, oferują oprócz stworzenia projektu domu, wykonanie projektu garażu. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ nie wychodząc z domu możemy wsiąść do samochodu i wyruszyć w trasę. Poza tym uwzględnienie chęci posiadania garażu na tym etapie prac, pozwoli projektantowi estetyczne połączenie garażu z mieszkalną częścią budynku.