Nie da się ukryć, iż budowa domu to bardzo poważna decyzja. Coraz więcej inwestorów stawia na obiekty energooszczędne, które są znacznie tańsze w utrzymaniu. Choć ich postawienie wymaga większych funduszy niż w przypadku domów tradycyjnych, to w dłuższej perspektywie czasowej, takie posunięcie naprawdę się opłaca. Chcąc oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, przy budowie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zapraszamy do lektury!

Bryła obiektu ma znaczenie

Na koszty budowy oraz eksploatacji budynku w dużym stopniu wpływa sama jego bryła. Im jest ona bardziej zwarta, tym lepiej, dlatego warto postawić na proste obiekty na planie prostokąta bądź kwadratu. Warto nadmienić, iż każde załamanie linii czy też dodatkowa połać dachu zwiększa ryzyko popełnienia błędów przy izolacji, co skutkuje powstawaniem tzw. mostków termicznych. Należy ponadto unikać balkonu nad wykuszem, co w naszym kraju jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Jako że dla energooszczędności ma znaczenie wyłącznie ogrzewana kubatura domu, nie ma przeciwwskazań do postawienia z boku garażu. O ile oddzielony zostanie on przegrodą o wysokich właściwościach termoizolacyjnych, straty ciepła będą niezauważalne.

Dom energooszczędny wymaga wielu rozważań już na etapie projektowania. Architekci muszą bowiem połączyć rozwiązania konstrukcyjne spełniające wymagania funkcjonalne i estetyczne. Nawet najlepszy projekt byłby jednak niczym bez odpowiednich wykonawców. Dlatego też budowę domu najlepiej powierzyć fachowcom dysponujących niezbędnym doświadczeniem. Wysoki poziom usług gwarantuje, chociażby A&M Firma Budowlana Marcin Ślusarczyk.

Ciepło ciepło cieplej

Istotnym elementem w konstrukcji budynku jest jego ocieplenie. Właściwe wykonanie izolacji pozwala zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania obiektu, a to z kolei prowadzi do oszczędności w zakresie instalacji grzewczej. Planując budowę domu energooszczędnego, powinniśmy zwiększyć grubość ocieplenia, tak aby współczynnik przenikania ciepła był znacznie lepszy niż ten wynikający z przepisów. Jeśli chodzi o ściany, izolacja powinna więc mieć grubość około 25 cm, zaś w przypadku dachu 35 cm. W kwestii wyboru materiału ociepleniowego panuje dowolność. Można wykorzystać zatem zarówno wełnę mineralną, jak i styropian.

Okno na świat

Na energooszczędność budynku wpływa również odpowiednie usytuowanie otworów okiennych i drzwiowych. Ich rozmieszczenie względem stron świata planuje się już przy projekcie, dzięki czemu łatwiej wybrać produkty o optymalnych parametrach. Duże okna należy wstawiać od strony południowej, a to ze względu na to, że zwykle tam umieszczana jest strefa dzienna budynku. Tym samym dom pozyskuje ogrzewającą wnętrze energię słoneczną.

Szczególną uwagę powinnyśmy przyłożyć do okien garażowych. Warto postawić na mniejszą powierzchnię przeszkleń, a także stolarkę o wyższych parametrach termoizolacyjnych. Wykonany właściwie i zgodnie z instrukcją montaż ograniczy straty ciepła, zapewniając komfort użytkowania.