Ważnym elementem całej instalacji grzewczej jest komin, który ma za zadanie odprowadzać spaliny z kotła. Obecnie najczęściej spotykanym rozwiązaniem są systemy kominowe – niemal całkowicie zastąpiły już one tradycyjne kominy murowane. Ze względu na istotną rolę, jaką on odgrywa, system kominowy musimy odpowiednio dopasować do naszych potrzeb. Poniżej radzimy, na co należy zwrócić uwagę.

Zalety komina systemowego

Powodem, dla którego systemy kominowe wypierają tradycyjne kominy murowane, są liczne zalety tego rozwiązania. Pierwszą z nich jest szybki oraz łatwy montaż. System kominowy zbudowany jest z gotowych prefabrykatów, które kupimy w zestawie od jednego producenta. Zakupić go możemy na przykład w hurtowni akcesoriów budowlanych OCMB zlokalizowanej w Iławie. Komin systemowy składa się z dwóch elementów: wkładu kominowego, czyli rur odprowadzających spalin, oraz obudowy komina. Ponadto wyposażony jest między innymi w termoizolację, drzwiczki rewizyjne, kratkę wywietrznikową czy rurę przyłączeniową. Co ważne, wszystkie te elementy można szybko i w prosty sposób połączyć, tworząc kompletny system kominowy. Taka konstrukcja znacząco też ułatwia transport materiałów, a do zestawu zawsze dołączona jest instrukcja montażu.

Wysokiej jakości wykonanie to kolejny atut – gwarantuje on bezpieczeństwo użytkowania systemu. Właściwością nowoczesnych instalacji kominów systemowych jest odporność na kwasy oraz ogień, pożar sadzy, ale dobrze funkcjonują one też w warunkach wysokiego zawilgocenia. Systemy kominowe cechują się też o wiele lepszą szczelnością niż kominy murowane.

Inną ważną zaletą jest szerokie zastosowanie. Kominy systemowe mogą pracować z różnymi systemami grzewczymi – możemy podłączyć do nich wkład kominkowy z płaszczem wodnym czy umieścić je na zewnątrz budynku. Nie zajmują też tyle miejsca, co kominy murowane, a nowoczesny wygląd sprawia, że łatwo dopasować jego do obiektów nowego budownictwa.

Rodzaje kominów systemowych

Na rynku materiałów budowlanych znajdziemy trzy rodzaje kominów systemowych. Warto zatem dobrze rozważyć zakup i wybrać ten najodpowiedniejszy. Najczęściej spotykamy kominy systemowe uniwersalne, ponieważ mogą pracować z każdym kotłem centralnego ogrzewania – jedynym wyjątkiem jest tu kocioł z zamkniętą komorą spalania. Oznacza to, że możemy zmienić metodę ogrzewania domu bez przebudowy systemu kominowego. Ich konstrukcja wyróżnia się obecnością ocieplenia z wełny mineralnej między wkładem a obudową.

Kominy systemowe do kotłów na paliwo stałe natomiast pozbawione są warstwy termoizolacyjnej. Są one odporne na pożar sadzy i odprowadzają suche spaliny w temperaturze od 200 do 600 stopni Celsjusza.

Ostatnią opcją jest komin systemowy powietrzno-spalinowy. Ten rodzaj sprawdzi się przy kotle z zamkniętą komorą spalania. Wykonywany jest ze stali, tworzywa lub też stopu aluminium i krzemu.