Wybór lokalu użytkowego dla swojej firmy to niełatwe zadanie. Czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest bowiem wiele, a do najważniejszych z nich zalicza się wszelkie kwestie finansowe. Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorcy prócz wynajmu często rozważają opcję budowy własnego obiektu lub jeszcze inne rozwiązania inwestycyjne, takie jak lokaty budowlane. W artykule przedstawiamy zatem kryteria ważne przy wyborze lokalu użytkowego, a także omawiamy idee inwestora pośredniego przy skorzystaniu z zabezpieczenia kapitału właśnie lokatą budowlaną.

10 czynników, które ważne są przy wyborze lokalu użytkowego

Wybór lokalu użytkowego dla swojej firmy wymaga dokładnego przeanalizowania kosztów, zasobów, możliwości i potrzeb. Przede wszystkim pod uwagę należy zatem wziąć:

  1. Status prawny nieruchomości gruntowej oraz budynkowej.

  2. Dostęp do infrastruktury energetycznej, teletechnicznej, a także drogowej.

  3. Lokalizację, czyli dobry dojazd dla dostawców, klientów, kontrahentów i pracowników.

  4. Koszty użytkowania lokalu.

  5. Powierzchnię i kubaturę lokalu.

  6. Sposób zagospodarowania terenu np. dostęp do parkingu.

  7. Standard wykończenia pomieszczeń, w tym rodzaj zastosowanych instalacji (np. budynek silnie zautomatyzowany).

  8. Piętra, na których znajdują się lokale.

  9. Wielkość okien i zakres ekspozycji na promienie słoneczne.

  10. Indywidualne warunki umowne dotyczące użytkowania lokalu.

Wynajem biura, jego budowa, a może lokata budowlana?

O ile poszukiwanie lokalu użytkowego dla małej firmy – np. zakładu fryzjerskiego, biura architektonicznego, kancelarii prawnej – jest stosunkowo łatwe, o tyle zaliczyć to można do trudnego zadania w przypadku wyboru siedzib dużych przedsiębiorstw, w tym korporacji. To właśnie w ich przypadku, czyli wtedy kiedy wymagany jest obiekt o dużej powierzchni, prócz rozwiązania wynajmu warto przemyśleć bezpośrednie lub pośrednie inwestowanie. W obu przypadkach przedsiębiorstwo lokuje i zabezpiecza swój kapitał w nieruchomość, gwarantując sobie często dodatkowy wysoki zysk z oferowania niewykorzystanych lokali użytkowych innym firmom. Czym różni się jednak inwestowanie bezpośrednie od pośredniego?

W pierwszym przypadku firma potrzebująca lokalów użytkowych sama – jako inwestor główny lub jeden z wielu inwestorów – realizuje budowę obiektu. Wymaga to posiadania sporego budżetu i przejścia przez złożoną procedurę, od pozyskania pozwoleń, po poszukiwanie najemców. Inwestowanie pośrednie ma zaś różne formy, a jedną z nich jest długoterminowa ochrona kapitału wraz z możliwością pozyskania zysku, za którą uznaje się lokaty budowlane. Czym one są i jakie dokładnie korzyści przynoszą?

Lokal użytkowy a lokata budowlana

Lokaty budowlane odnoszą się dzisiaj do różnych inwestycji, od budowy domów w zabudowie szeregowej począwszy, kończąc na domkach letniskowych. Najczęściej jednak związane są właśnie ze stawianiem budynków przeznaczenia komercyjnego lub gospodarczego, do których zalicza się hale wysokiego składowania, magazyny w konstrukcjach halowych, pasaże handlowe oraz oczywiście modne biurowce. Jak można zatem pozyskać lokatę budowlaną? Możliwe jest to poprzez:

  1. Podjęcie współpracy inwestorskiej ze specjalistyczną agencją tj. spółką dewelopersko-budowlaną specjalizującą się w lokatach budowlanych. To ona zajmie się kwestiami formalnymi przy wsparciu finansowym partnera biznesowego zyskującego w ramach kooperacji udziały w inwestycji. Taką opcję proponuje między innymi firma LOKATY BUDOWLANE S.A., która ma na swoim koncie wiele zrealizowanych przedsięwzięć.

  2. Przekazanie działki pod lokatę budowlaną. W tym przypadku wkładem staje się grunt, na którego terenie zrealizowana zostanie inwestycja budowy obiektu z lokalami użytkowymi. Właściciel działki budowlanej zyskuje za jej przekazanie albo akcje spółki dewelopersko-budowlanej, albo częściowy zysk z późniejszego wynajmu przestrzeni biurowych/handlowych/gospodarczych.

Korzyści z lokat budowlanych

W obu wymienionych powyżej rozwiązaniach tzw. inwestor pośredni może również w ramach lokaty pozyskać lokale użytkowe na użytek swojej działalności. Tym samym taki sposób inwestowania gwarantuje:

  • Brak konieczności wynajmu lokali użytkowych dla swojej firmy – inwestor pośredni gwarantuje sobie je właśnie w ramach lokaty budowlanej.

  • Możliwość zapewnienia nie tylko lokali, ale dodatkowego zysku z wynajmu niewykorzystanych przestrzeni – średnia stopa zwrotu wynosi do 10%.

  • Zabezpieczenie kapitału bez strat jego wartości – inwestycja w nieruchomości to pewność zysku i bezpiecznego lokowania zasobów.

  • Wysoki zysk, ochronę kapitału i własne lokale użytkowe bez konieczności angażowania się w inwestycje – o to dba agencja/spółka dewelopersko-budowlana.