Szacując koszty budowy, a nawet poważniejszego remontu, warto uwzględniać koszty transportu gruzu oraz jego utylizacji. Odpadów budowlanych nie możemy pozostawić w pierwszym lepszym pojemniku na odpady komunalne. Przewożenie ich samodzielnie do miejsca utylizacji, bywa zadaniem karkołomnym. Lepszym pomysłem jest, wynajem odpowiedniej firmy transportowej, która taką usługę wykona kompleksowo. Tylko jak wybrać ją dobrze?

Przed podjęciem decyzji powinniśmy ustalić, czego dokładnie potrzebujemy.

  1. Jakiego rodzaju odpadów budowlanych możemy się spodziewać (cegieł, betonu, a może  asfaltu lub żelbetonu)?
  2. Jak dużo odpadów budowlanych będzie?
  3. Jak długo odpady będą generowane?
  4. Czy chcemy i możemy magazynować odpady bezpośrednio na własnej posesji i czy do tego celu będzie potrzebny wynajem kontenera?
  5. Jak wygląda droga, którą będzie musiał przebyć samochód transportowy odbierający gruz?

Znając przynajmniej szacunkowe odpowiedzi na te pytania, możemy zacząć rozglądać się za odpowiednią firmą transportującą gruz. Żeby koszty nie okazały się niespodzianką, warto, abyśmy zwrócili uwagę, jak bardzo kompleksową usługę zamawiamy.

Sposób magazynowania odpadów podczas remontu oraz ich załadunek.

Pierwsze problemy mogą się pojawić już na etapie magazynowania gruzu. Możemy to robić bezpośrednio na własnej posesji lub od razu zamówić wynajem specjalistycznego kontenera, do którego odpady budowlane będą składowane podczas remontu. Kontener jest zazwyczaj wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem. Transport przebiega wtedy sprawniej i nie musimy martwić się kwestią załadunku gruzu z naszej posesji.

Jeśli jednak uznaliśmy, że produkcja gruzu potrwa długo oraz że magazynowanie odpadów budowlanych na własną rękę jest lepszym rozwiązaniem, upewnijmy się, że firma transportowa oferuje usługę uwzględniającą załadunek. Bardzo przekonująca cena transportu gruzu może oznaczać, że załadunek musimy zorganizować we własnym zakresie lub będziemy musieli słono za niego dopłacić.

Rozmiar floty pojazdów, którą dysponuje firma transportowa.

Im większą ilością  oraz różnorodnością pojazdów dysponuje firma transportowa, tym większa szansa na elastyczność terminów oraz dobranie odpowiednich rozmiarów pojazdu do naszych potrzeb. Możemy wybrać mniejszy kontener lub jeden, zamiast dwóch mniejszych.  Większa ilość pojazdów i terminy mogą ograniczyć czas wynajęcia kontenera do okresu faktycznie niezbędnego, aby zmagazynować gruz. Wszystkie te szczegóły przekładają się w konsekwencji na koszty.

Czy transport gruzu to automatycznie też recykling odpadów.

Obowiązkiem remontującego jest nie tylko wywiezienie odpadów budowlanych, ale też ich recykling. Bardzo niska cena usługi transportowej może oznaczać, że recykling jest dodatkowo płatny lub nie ma go w ofercie. Cała usługa sprowadza się do odebrania od nas odpadów i dowiezienia do opłaconego dodatkowo przez nas miejsca ich składowania i recyklingu.Czyli znów nieprzewidziane, dodatkowe koszty.

Jakiego typu gruz może być poddany recyklingowi.

Firmy kompleksowo transportujące odpady budowlane, takie jak Kama,  w swojej ofercie recyklingu uwzględniają przetwarzanie wszystkich typowych rodzajów gruzu. Warto jednak zwracać uwagę na niuanse. Choćby zbrojenia, jakich możemy się w naszych odpadach spodziewać. Utylizacja betonu to nie koniecznie utylizacja obecnych w nim elementów metalowych i warto co do tego upewnić się jeszcze przed zamówieniem usługi oraz wizytą ekipy transportowej.